حالت تاریک

امروز : یکشنبه, 1403/02/30 | 2024/05/19

Logo

با حضور خانوادهای شهدا برگزار شد؛

همایش نقش زنان در دفاع مقدس در بندرعباس

همایش نقش زنان در دفاع مقدس در بندرعباس

همایش نقش زنان در دفاع مقدس با حضور نمایندگی ولی فقیه در سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان و خانواده شهدا در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، حجت‌الاسلام والمسلمین موسی پولادی نمایندگی ولی فقیه در سپاه امام سجاد (ع) استان هرمزگان در همایش نقش زنان در دفاع مقدس اظهار کرد: جامعه بشری اگر رو به سعادت رفت از دامن زن آن جامعه است، همچنین اگر رو به سخاوت و بدبختی رفت از زن جامعه به سمت بدبختی و شقاوت خواهد رفت. اولین قرآن، سوره حمد است، به این سوره «ام ‌الکتاب» یعنی «مادر قرآن» می‌گویند، یعنی مادر و ریشه و اصل و اساس قرآن است، لذا هر کس سوره حمد را تلاوت کند مثل این است که کل قرآن را تلاوت کرده است، به تعبیری، تمام قرآن در سوره حمد خلاصه می‌شود.

 

نمایندگی ولی فقیه در سپاه امام سجاد (ع) استان هرمزگان با تأکید بر اینکه اصل و اساس جامعه بشری، زن هست، افزود: در زبان عربی به مادر، «ام» می‌گوید یعنی مادر؛ ریشه، اصل و اساس جامعه بشری است، اگر این ریشه رو به سعادت باشد، تنه و شاخ و برگ و میوه آن نیز قطعاً رو به سعادت است و برعکس، اگر رو به شقاوت باشد بدون شک، تنه، شاخه و برگ و میوه آن مستقیماً خودش را نشان خواهد داد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین پولادی ادامه داد: در قیام ۱۵ خرداد ۴۲ که به ۲۲ بهمن سال ۵۷ منجر شد انقلاب اسلامی ایران را می‌بینیم که در مقابل استکبار جهانی شرق و غرب عالم «تاکید می‌کنم در بحث انقلاب اسلامی چنین بیان نکنید که در مقابل محمدرضا شاه، چراکه وی عددی نبود»، لذا امام راحل در مقابل محمدرضا پهلوی قیام نکرد بلکه در مقابل دنیای کفری در وانفسای فتنه آخرالزمان قیام کرد و آنها نیز به خوبی فهمیدند.

 

وی تأکید کرد: اگر قریب به ۱۵ سال، نهضت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید بدون اغراق، به وجود زن ایران زمین بود، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، زندان‌ها و سیاهچاله‌های رژیم پهلوی مملو از زنان و دخترانی بود که در مقابل ظلم و جنایت رژیم منحوس پهلوی تحت فرمان بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی به میدان آمده بودند. 

 

نمایندگی ولی فقیه در سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان ادامه دادظ: در رأس بانوان نهضت ۱۵ خرداد ۴۲ تا بهمن ۵۷ می‌توان به خانم دباغ اشاره کرد، بانویی که گام به گام، امام راحل را همراهی کرد، در تاریخی، وی را بازداشت کرده و به زندان انداختند، هر چقدر وی را شکنجه کردند که نام یاران نزدیک امام را برملا کند، زیر بار نرفت، حتی دخترش را به زندان ساواک آوردند و جلوی چشمانش به بدترین بی حرمتی به دخترش انجام دادند تا بلکه سخن بگوید اما باز هم لب به سخن نگشود، تا جایی که دخترش روانی شد و هرگز نتوانست ازدواج کند، افق دید آن زن، در مسیر نهضت امام، تحت فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، آنقدر وسعت داشت که تحمل این جرم و جنایت، بخاطر پیروزی انقلاب اسلامی قابل تحمل بود، دختران جوان آگاه باشند کسانی که در دنیا راه افتاده و شعار «زن، زندگی، آزادی» را سر می‌دهند افرادی جاهل هستند، چراکه جایگاه و شأنیتی که زن از اسلام بدست آورد در هیچ دین و مسلکی بدست نیاورده است. 

 

وی گفت: آن‌هایی که دم از پهلوی و رجوی و همچنین دم از دنیای منحط غربی می‌زنند و در عین حال به دنبال آزادی زن در ایران هستند و شعار «زن، زندگی، آزادی» سر می‌دهند اگر غرض ندارند و مزدور با مواجب یا بی مواجب نیستند نهایتاً جاهل‌ترین افراد جامعه هستند. مگر می‌شود کسانی دم از پهلوی بزنند و در کنار فرد پلید جامانده از رژیم منحوس پهلوی، مدعی حقوق زن هستند و همزمان زن ایران زمین را زیر سؤال ببرند؟! مگر همین محمدرضا پهلوی نبود که می‌گفت دختران و زنان باید فریبا و دلربا باشند؟

 

پولادی اذعان داشت: همه ماها مقصر هستیم که روایتگر ناقص یا ناصحیح کردیم، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جایگاه زن در ایران اسلامی را بنگرید، مقام زن و نوع نگاه حاکمیت به زن در قبل و بعد از انقلاب را مقایسه کنید و متوجه تفاوت‌ها خواهید شد. لذا اگر نهضت امام راحل به بار نشست از وجود زن ایران زمین بود که امام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی که اهل اغراق نبود و کلام به کلام ایشان از روی حساب و کتاب بود فرمودند: «پیروزی نهضت از وجود زن بود».

 

نمایندگی ولی فقیه در سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان تصریح کرد: سیاهچاله‌های رژیم پهلوی مملو از زنان و دختران بود، حتی اگر این زندان‌ها و سیاهچاله‌ها مملو از مردان و پسران بود باز هم از دامان زن بود، اگر پسر جوان در جریان نهضت به سیاهچاله افتاده بود یا خونش بر روی سنگ‌فرش‌ها جریان پیدا کرده بود از دامان یک زن به این جایگاه و تربیت رسیده بود.

 

وی اضافه کرد: مادران و همسران شهدا کم توقع و خواهان پشتیبانی از ولایت فقیه هستند، کجای عالم، زنان ولایت‌مدار همچون مادران و همسران شهدا سراغ دارید که تا این حد پایبند به نظام مقدس جمهوری اسلامی و ولایت فقیه باشند!؟

 

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین پولادی گفت: نقش زنان در دفاع مقدس و استمرار انقلاب اسلامی و در عبور از فتنه‌های بعد از دفاع مقدس و همچنین فتنه آمریکایی _ صهیونیستی بسیار پررنگ است. زنان و دخترانی بودند که در جبهه حضور داشتند، پشت جبهه حمایت می‌کردند. زن محجبه ایران زمین؛ مادران شهید سلیمانی، حججی، آرمات و .. هستند زن ایران زمین آن زنی نیست که پول گرفته تا تیم‌سازی کند و در خیابان‌ها با بدحجابی ظاهر می‌شود تا بگوید زنان ایرانی، کشف حجاب کرده‌اند.

نمایندگی ولی فقیه در سپاه امام سجاد ع استان هرمزگان در بخش پایانی سخنان خود تأکید کرد: زنان و دختران ایران زمین آنهایی نیستند که تحت شرایط روانی، کشف حجاب کرده‌اند در مقابل زنان و دختران ایران زمین که تا پای جان به ارزش‌های انقلاب اسلامی پایبند هستند، سر تعظیم فرود می‌آوریم.

تا زنده‌ام رزمنده‌ام

در ادامه این همایش، کوکب اسدی‌پور مادر شهید یزدی اظهار کرد: زمانی که امام خمینی(ره) فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود، جوانان نان حلال خورده و پدران نان حلال آوردنده و مادران صبور زینبیه، سر از پای نشناختند و کاری که باید، را انجام دادند.

 

وی افزود: به محض آزادی خرمشهر، امام راحل فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد»، این بدان معناست که «ای مردم، مغرور نشوید»، اگر کاری انجام دادید و به فرامین رهبران اسلام گوش فرا دادید مغرور نشوید چرا که همه این کارها را خدا انجام داده است.

 

این مادر شهید تصریح کرد: ما بعنوان مادران شهدا تا زنده‌ایم و تا نفس می‌کشیم در مسیر ولایت‌مداری و حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی مقاوم و استوار خواهیم بود و در این راه، خون خود را اهدا می‌کنیم، اگر من مادر شهید مفقودالأثر هستم و از هیچ کس تقاضا نکردم که مزار پسرم را تهیه کنند بواسطه این است که خود پسرم نخواست مزاحم کسی شود و تشییع گردد، خودم هم نخواستم برای دولت جمهوری اسلامی مزاحمت ایجاد کنم.

 

وی تاکید کرد: ما برای خوراک و پوشاک، انقلاب نکردیم، بلکه برای احیای دین مبین اسلام انقلاب کردیم. مادر شهید مفقودالأثر و جانباز هستم، یکی از فرزندانم جانبار و دچار موج‌گرفتگی «اختلال استرس پس از جنگ» شده و هر روز منزل ما به مثابه میدان جنگ است، اما به خودم افتخار می‌کنم و تا زنده‌ام رزمنده و مبارز خواهم بود.

 

محدثه گلزاری نحوه شهیده فاطمه نیک و نوه شهید موسی درویشی اظهار کرد: شهیده فاطمه نیک که ام‌الشهدا و از افتخارآفرینان جزیره هرمز هستند، هشت شهید را در دفاع مقدس تقدیم انقلاب کردند و پس از شهادت هشت تن از محارمش در حج خونین سال ۱۳۶۶ به شهادت رسیدند.

گلزاری افزود: اگر بخواهم از ویژگی‌های شهیده فاطمه نیک بگویم، مهم‌ترین ویژگی که برای خودم خیلی شاخص بوده و خودم این ویژگی ایشان را سعی می‌کنم همیشه سرلوحه زندگی‌ام قرار بدهم، مسئولیت‌پذیری اجتماعی ایشان بوده است.

وی ادامه داد: مادربزرگم علاوه بر اینکه همسر خوبی بوده‌اند و حتی مادر نمونه در تربیت فرزندان بوده‌اند که گواه این موضوع تقدیم سه فرزند شهید به انقلاب بوده است، علاوه بر همه این مسائل ایشان در فعالیت‌های اجتماعی هم سرآمد بودند و هیچ‌وقت اجازه نمی‌دادند کاری روی زمین بماند و اگر کاری در جامعه و شهر و در اطرافش که احساس می‌کرد کاری از دستش بر بیاید هیچ‌وقت مضایقه نمی‌کردند.

نوه شهیده فاطمه نیک تصریح کرد: روایت می‌کنند که در سال ۱۳۶۰ طوفانی بزرگ در جزیره هرمز رخ می‌دهد که در عرض کمتر از یک ساعت دریا زیرورو می‌شود و تعداد زیادی از کشتی‌ها و قایق‌ها و لنج‌های شناور در دریا غرق می‌شوند، حتی اغلب افرادی که آنجا کشته شده بودند یا در این جریان از بین رفته بودند از اهالی جزیره نبودند و بسیاری از آنها از جاشوهای بنگلادشی بودند و خیلی‌ها از روستاهای دیگر و از جزایر اطراف آمده بودند برای صیادی به‌سوی اطراف هرمز و این اتفاق باعث شد که خیلی‌ها جانشان را از دست بدهند.

گلزاری گفت: آنهایی که روایت می‌کنند می‌گویند که صحنه وحشتناکی بوده است و تعداد زیادی از اجساد و قایق‌های واژگون شده شرایطی را ایجاد کرده بود که برای حضور یک خانم شرایط جالبی به نظر نمی‌رسد و ایشان محمود، فرزندشان را به‌سرعت می‌فرستند و می‌گوید بروید درون شهر و ببینید لب ساحل چه خبر است؟ و بعد از اینکه محمود برمی‌گردند و اطلاع می‌دهند چه اتفاقی افتاده و آمار تلفات را می‌دهد، مادر سریع چادربه‌سر می‌کند و می‌گوید آماده شوید به‌اتفاق همدیگر برویم و ببینیم چه کاری از دست ما برمی‌آید.

وی خاطرنشان کرد: فرزندشان و همسرشان هرچه مانع رفتن وی می‌شوند و می‌گویند شما بمانید و ما می‌رویم، و این کار زنانه نیست، حتی صحنه جالبی هم نیست و کهولت سن شما کار را برای شما سخت می‌کند؛ اما وی می‌گوید اگر شما نمی‌آیید من خودم می‌روم؛ زیرا می‌دانم حتماً کاری خواهد بود که از دست من برآید و شهیده نیک سریعاً می‌روند و وضعیت را بررسی می‌کنند و جنازه‌ها را می‌بینند و افراد مجروح را پیدا می‌کنند و حتی مجروح بنگلادشی را نیز پیدا می‌کنند و می‌گوید سریع این مجروح را که حالش وخیم است را ببرید منزل ما و تا صبح از این مجروح بنگلادشی که در حالت مساعدی نبوده است مراقبت می‌کنند و باتوجه‌به اینکه نه هم کیش و نه همشهری و هیچ نسبتی با ایشان داشته است؛ اما وظیفه انسانی خودش می‌دانست که به وی کمک کند.

گفتنی است، قرائت شعر توسط یک دختر نوجوان بندرعباسی، اجرای سرود «دختر بابا» و تجلیل از خانواده شهدا از جمله برنامه‌های جانبی این همایش بود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از