حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/02/05 | 2024/04/24

Logo

وزیر ارشاد:

عدالت فرهنگی و مردمی‌سازی فرهنگ را دنبال می‌کنیم

عدالت فرهنگی و مردمی‌سازی فرهنگ را دنبال می‌کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه سوگواره نوحه‌های نشسته شهرستان میناب گفت: تلاش خواهیم کرد در دولت انقلابی عدالت فرهنگی و مردمی‌سازی فرهنگ و هنر را به عینه تحقق ببخشیم.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی هرمز؛ عصر جمعه سوم شهریورماه با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی دوستی استاندار هرمزگان، حسین رئیسی نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران، یازدهمین سوگواره نوحه‌های نشسته شهرستان میناب در مسجد حضرت ابوالفضل علیه‌السلام کنارترش برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی در این آیین، اظهارداشت: در طول تاریخ تلاش‌های زیادی شد تا جلوی گرایش مردم را به سیدالشهدا علیه‌السلام بگیرند؛ اما مردم سنت تاسوعا، عاشورا و اربعین را مانند جان شیرین خود پاس داشتند تا این مناسک باقی بماند چنانچه در دوره معاصر هم پهلوی اول تلاش کرد جلوی نشر معارف اهل‌بیت را بگیرد؛ اما نهضت امام خمینی (ره) جلوی آن را گرفت.

وی افزود: روزگاری اجازه نمی‌دادند که مجالس ابی‌عبدالله علیه‌السلام در این سرزمین برگزار شود؛ اما عشق و محبت به حسین بن علی علیه‌السلام تنها یک آیین دینی نیست؛ بلکه ستون انسجام ملی و هویت ما ایرانی‌ها است و تک‌تک ما با این محبت به دنیا آمدیم با آن بزرگ شده‌ایم و با آن هم از دنیا خواهیم رفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عنوان‌کرد: اربعین مسیری است که مردم برای رسیدن به امام، هزاران‌هزاران کیلومتر را طی می‌کنند تا خود را به کربلا برسانند و این معنای جهان آمادهٔ ظهور را بهتر به ما می‌فهماند.

 اسماعیلی، تصریح‌کرد: خدا را شاکریم که امروز در این منطقه سنت چند صد سالهٔ نوحه‌های نشسته باشکوه برگزار می‌شود و تلاش خواهیم کرد در دولت انقلابی عدالت فرهنگی و مردمی‌سازی فرهنگ و هنر را به عینه تحقق ببخشیم.

وی عنوان کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد منحصر به سالن‌های مجلل و مراسمات خاص نیست؛ بلکه وزیر ارشادِ دولت مردمی و انقلابی، وظیفه دارد روستا به روستا، شهر به شهر در مناسک دینی شرکت کند و نگاه دولت را به اطلاع مردم برساند.

وزیر ارشاد اظهارداشت: همهٔ اعتبارات لازم برای پایان پروژهٔ مجموعه فرهنگی هنری میناب زا دراسرع‌وقت تأمین خواهیم کرد تا به‌زودی به بهره‌برداری برسد و تحویل مردم شریف میناب شود.

اسماعیلی با تأکید بر لزوم ترویج تربیت دینی، گفت: ما ۲۰۰ سال است که با تمدن عربی در بخش فرهنگی در حال جدال هستیم و نمود آن سال گذشته بود که هنرمندان شهرستان میناب در دفاع از ارزش‌ها به میدان آمدند و امام خود را تنها نگذاشتند.

وی عنوان‌کرد: این آئین‌ها و مناسک سنگرهای ما هستند که باید خوب آن‌ها را پاس بدارید چرا که این سنگرها در کنار محوری برای عرض ارادت به خاندان آل الله، نمایشی از هویت ما است.

وزیر ارشاد تصریح‌کرد: ما در دولت انقلابی در حال بازسازی فرهنگ و هنر هستیم و تلاش خواهیم کرد این مهم را به سرانجام برسانیم.

انتهای خبر/
 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از