حالت تاریک

امروز : سه‌شنبه, 1403/05/02 | 2024/07/23

Logo

استاندار هرمزگان:

تجربه فرانسه در اقتصاد دریایی استفاده می‌کنیم

تجربه فرانسه در اقتصاد دریایی استفاده می‌کنیم

استاندار هرمزگان با اشاره به لزوم ترسیم نقشه راه درست در حوزه اقتصاد دریاپایه، گفت: علاقه‌مند به استفاده از تجربه‌های کشور فرانسه در حوزه کلان اقتصاد دریایی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی«هرمز»؛ به نقل از ایرنا؛ مهدی دوستی شامگاه چهارشنبه در نشست کارگروه اقتصاد دریامحور که با حضور وبیناری اساتید دانشگاه سوربن فرانسه و آکادمی ژئوپولیتیک فرانسه با حمایت وزارت امور خارجه و سفارت ایران در فرانسه برگزار شد، با اشاره به موقعیت خاص و راهبردای ایران در جهان و اتصال آن از شمال به دریای کاسپین و از جنوب به خلیج‌فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، افزود: حاکمیت تاریخی ایران در قالب امپراطوری بزرگ پارس بر دریاها و نواحی دریایی در شمال و جنوب بلامنازع بوده و در برهه‌ای از تاریخ دریای خلیج‌فارس دریای داخلی ایران بوده است

وی با اشاره به ۹۰۰ کیلومتر مرز آبی هرمزگان با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بیان کرد: با وجود این گستره دریایی وسیع، هنوز استفاده ملموسی از دسترسی به دریا و آب‌های آزاد نداشته‌ایم، برهمین اساس سیاست‌های ۹ گانه‌ای جهت بهره‌برداری کامل از ظرفیت دریا در دستورکار قرار گرفته است.

نماینده عالی دولت در هرمزگان، با اشاره به ظرفیت‌های خاص و ویژه دریایی ایران در خلیج‌فارس، تصریح کرد: تنها یکی از این مزیت‌های هرمزگان در حوزه اقتصاد دریا، پهنه دریایی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی جهان است که روزانه ۷۵۰ میلیون مترمکعب گاز از آن برداشت می‌شود.

دوستی اظهار کرد: به دنبال جبران ضعف تاریخی خود در بهره‌برداری از ظرفیت اقتصادی دریا هستیم و می‌خواهیم با بهره‌گیری از تجربه‌های موفق کشورهای پیشرو در این حوزه به شیوه حکمرانی دقیقی در پیشبرد برنامه‌های دریایی ذیل ۹ کلان سیاست برسیم.

استاندار هرمزگان گفت: در گام دوم، پنج پیشران برای توسعه دریایی ایران مدنظر داریم این پیشران ها در حوزه انرژی و مواد خام، محصولات غذایی دریایی، گردشگری دریایی، کشتی سازی و صنایع دریایی، حمل و نقل و لجستیک است.

دوستی با اشاره به اینکه برای هر پیشران چندین پروژه تعریف کرده‌ایم، گفت: برای کنترل این پروژه‌ها یک واحد مدیریت پروژه ایجاد کردیم که وظیفه راهبری و تخصیص منابع به پروژه‌ها را بر عهده دارد

وی با تاکید بر راه‌اندازی نهادی برای جذب سرمایه گذاری، جذب ایده‌ها و نوآوری‌ها در حوزه اقتصاد دریا خبر داد و تاکید کرد: در این واحد برخی کارها مثل مشوق‌های سرمایه گذاری، مناطق عاری از مجوز و برگزاری همایش ها ترسیم شده و در کنار آن از پلتفرم‌های دانشکده‌ها و اندیشکده‌های دانش بنیان و هنرستان‌های دریایی استفاده می‌شود.

نماینده عالی دولت در هرمزگان گفت: می‌خواهیم در مسائل کلان اقتصاد دریا از تجربه‌های جهانی در حوزه حکمرانی دریا، نهاد سازی و شبکه سازی در توسعه دریامحور همچنین پوشش ریسک و اصلاحات قانونی استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: علاقمندیم در حوزه کلان اقتصاد دریایی از تجربیات موفق کشورهای پیشرو مانند فرانسه استفاده و از نظرات و پیشنهادات اساتید بهره‌مند شویم، در ابتدای راه هستیم و باید نقشه راه درستی ترسیم کنیم تا در نهایت به اهداف خود در حوزه توسعه دریا برسیم.

گفتنی است در این نشست اساتید دانشگاه سوربن فرانسه مقالات خود در حوزه اقتصاد دریا و جایگاه فرانسه در این حوزه را تشریح و عوامل موفقیت این کشور در حوزه دریایی را مطرح و همچنین نقاط ضعف را نیز بیان کردند.
 
  انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از