حالت تاریک

امروز : سه‌شنبه, 1403/04/26 | 2024/07/16

Logo

فرازی از وصیت نامه شهدا؛

برادرم به یاد قیامت باش

برادرم به یاد قیامت باش

شهید محمد دادی‌زاده یکی از شهیدان دفاع‌مقدس استان هرمزگان در وصیت‌نامه‌اش خطاب به برادر خود آورده‌است: از تو می‌خواهم که بدی‌های مرا ببخشی و از من راضی باشی و از تو می‌خواهم همیشه به یاد روز قیامت باشی.

به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگی پایگاه خبری تحلیلی《هرمز》؛ یادگار محمد و نجیبه ۲۵ آذر ۱۳۳۸ در شهرستان بندرلنگه به دنیا آمد اما همان سال قبل از به دنیا آمدنش، پدرش از دنیا رفت و به یاد پدر نامش «محمد» انتخاب شد.

وی تا اول راهنمایی درس خواند و زمانی که جنگ تحمیلی شروع شد او به عنوان سرباز ژاندارمری راهی جبهه‌های جنگ شد و ۲۶ بهمن سال ۶۰ در تنگه چزابه بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.

مزار این شهید دفاع مقدس در گلزار شهیدان بندرلنگه قرار دارد.

«چزابه»؛ تنگه‌ای است که هر گوشه و کنار آن به خون شهیدانی آغشته است که در روزهای آغازین جنگ با دست خالی به نبرد با دشمن رفتند و خونشان در این تنگه به زمین ریخت و جاودانه شدند.

تنگه چزابه راهی است در شمال غرب بستان و در نزدیکی مرز عراق به عرض یک تا ۳ کیلومتر که در بین «رمل‌ها» از شمال و «هور» در جنوب محدود شده است.

ارتش بعث عراق ۳۱ شهریور ۱۳۵۹به پاسگاه صفریه و سوبله در شمال تنگه چزابه حمله کرد و مقاومت مدافعان را در هم شکست. سپس ستون تانک‌ها را به سمت تنگه چزابه به راه انداخت. درگیری سختی در گرفت و مدافعان در برابر تانکها به مبارزه پرداختند اما عراق موفق شد تنگه جزابه را تصرف کند و به سمت بستان و سوسنگرد پیشروی کند.

۸ آذر ۱۳۶۰ عملیات طریق‌القدس برای آزادسازی منطق غربی دشت آزادگان آغاز شد. رزمندگان اسلام با عبور از رمل‌ها خود را به تنگه چزابه رساندن و موفق شدند تنگه را آزاد سازد.

در جریان عملیات خیبر، عملیات ایذایی والفجر ۶ در دوم اسفند سال ۶۲ در تنگه چزابه و دشت چیلات کار به درگیری تن به تن کشید و رزمندگان به اجبار به عقب نشستند و عملیات پایان یافت.  در این عملیات حدود ۴۰۰ صد نفر شهید و مفقود الاثر شدند.

شهید محمد دادی‌زاده در بخشی از وصیت‌نامه خود خطاب به مادرش آورده‌است: مادر جان دوست داشتم با شما بودم و همیشه در کنار شما زندگی کنم ولی وقت جهاد و دفاع از دین خداست.

وی افزوده‌است: این جهاد در راه خدا از همه واجب‌تر است، مادر همه انسان‌ها می‌میرند ولی چه بهتر که در راه خدا کشته شویم.

این سرباز شهید اضافه کرده‌است: مادر، همه انسان‌ها می‌میرند ولی‌چه بهتر که در راه خدا کـشته شوند، مادرجان من به وجود شما می‌بالم چنین فرزندی به اسلام هـدیه کرده‌اید.

شهید دادی‌زاده توصیه کرده‌است: مبادا ناراحت شوید بلکه باید افتخار کنید و بدانید من راه خود را آزادانه انتخاب کرده‌ام، از شما می‌خواهم برایم گریه نکنید و برشهید گریه کردن جایز نیست.

وی هم‌چنین خطاب به برادرش آورده است: از تو می‌خواهم که بدی‌های مرا ببخشی و از من راضی باشی و اگر شهید شدم غمگین و ناراحت نشوی از تو می‌خواهم همیشه به یاد روز قیامت باشی.

شهیدان محمد ملاح کنگی، سعدون سعدانی، خلیل نیکسیر، حیدر بارنیان، اسماعیل فرهادی، اسماعیل بحرپیما، عبدالله شکری، غلام آرمون و محمد دادیان از دیگر شهیدان شهرستان بندرلنگه هستند.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از