حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/03/23 | 2024/06/12

Logo

جوشش امید برای جزیره‌نشینان؛

تأمین آب شرب قشم امیدوارکننده‌ شد

تأمین آب شرب قشم امیدوارکننده‌ شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: ظرفیت‌های جدید شیرین‌سازی آب جزیره قشم منبع تأمین آب این جزیره به سه نقطه افزایش می‌یابد که تأثیر بسزایی در پایداری آب این جزیره خواهد گذاشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ عبدالحمید حمزه‌پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پراکندگی روستاها و حجم بالای جمعیت ساکن در مناطقی از قشم که از محل آب‌شیرین‌کن فعلی تأمین آب می‌شوند، آبفا را به ایجاد ظرفیت‌های جدید واداشته است، اظهار کرد: ۵۰ روستا و ۳ شهر جزیره قشم از محل آب‌شیرین‌کن مپنا آبرسانی می‌شوند که با توجه به فرسودگی خط انتقال، قطعی برق، خرابی آب‌شیرین‌کن‌ها و عدم وجود منابع آبی پایدارسطحی و زیرسطحی، تاثیر مستقیمی بر آبرسانی به این مناطق گذاشته است که با برنامه های در دستور کار شاهد وضعیت پایدار و متفاوتی در یان جزیره خواهیم بود.

وی تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب هرمزگان با توجه جدی دولت و حمایت‌های همه‌جانبه استاندار هرمزگان در تأمین اعتبار مورد نیاز باهدف کاهش مشکلات و بهبود وضعیت آبرسانی، اقدام به افزایش ظرفیت تولید آب‌شیرین‌کن‌ها، احداث خطوط انتقال و مخازن جدید کرده است که این روند باعث بهبود آبرسانی، توزیع آب و کاهش زمان نوبت‌بندی آب می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان به یکی از اقدامات تأثیرگذار در تأمین نیاز آبی قشم اشاره کرد و گفت: عملیات احداث آب‌شیرین‌کن ۴ هزار متر مکعبی باسعیدو واقع در غرب جزیره به پایان رسیده و به صورت آزمایشی وارد مدار تولید شده است.

حمزه پور ادامه داد: با وارد مدار شدن ظرفیت کامل این سایت، طی روزهای آتی، نیاز آبی ۱۳روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر از مردم غرب جزیره قشم مرتفع خواهد شد.به گفته وی، با آغاز آزمایشی آب‌شیرین‌کن باسعیدو، نوبت‌بندی آب روستاهای باسعیدو، درکوه، گوری، مرادی و دوستکو به حداقل ممکن رسیده است.

مدیرعامل آبفا از تأمین نیاز آبی شهر لافت و روستاهای پیرامونی آن با اتمام خط انتقال آب از محل آب‌شیرین‌کن قشم مولد خبر داد و گفت: در آینده نزدیک، نیاز آبی جمعیتی بالغ بر ۱۲ هزار نفر از این محل تامین خواهد شد که در حال حاضر، عملیات اجرای این خط ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: باهدف پایان‌یافتن مشکلات آبی شهر درگهان، خط انتقال به طول ۱۶ کیلومتر از نیروگاه قشم مولد به شهر درگهان نیز در حال احداث است.

حمزه‌پور به یکی دیگر از اقدامات در دستور کار آبفا که تأثیر زیادی در تأمین نیاز آبی جزیره قشم خواهد گذاشت، اشاره کرد و افزود: آب‌شیرین‌کن ۴ هزار متر مکعبی سلخ است تامین کننده نیاز آبی شهر طبل و روستاهای پیرامونی خواهد بود که در مرحله واگذاری زمین و فراخوان جذب سرمایه‌گذار است.

به گفته وی، شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در راستای عمل به وظایف خود و تأمین نیاز آبی مردم جزیره قشم، عملیات احداث دو باب مخزن با حجم ۳ و ۵ هزار متر مکعب در روستای درکوه در غرب جزیره و شهر رمکان در مرکز جزیره آغاز کرده که کمک شایانی به کاهش نوبت‌دهی در روستاها می‌کند.

مدیرعامل آبفا پیش‌بینی کرد: طی دو ماه آینده با افتتاح پروژه‌های مذکور مشکل کل جزیره به حداقل ممکن خواهد رسید.

حمزه‌پور همچنین به پایداری وضعیت آب شهر سوزا در جزیره قشم اشاره کرد و گفت: مشترکین این روستا از طریق سایت شیرین‌سازی واقع در همین شهر تأمین آب می‌شوند که پیش‌تر به دلیل فرسودگی تأسیسات، تولید آن به حداقل رسیده بود که خوشبختانه با پیگیری‌هایی که انجام شد، در اواخر تابستان امسال ظرفیت این آب‌شیرین‌کن افزایش یافت و در حال حاضر در شبانه‌روز دو

هزار مترمکعب آب دریا، نمک‌زدایی و وارد شبکه آبرسانی شهری می‌شود.

وی در پایان ارزش اعتباری این پروژه‌ها را بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد که از محل منابع عمومی و مشارکت بخش خصوصی تأمین شده است.

انتهای خبر/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از