حالت تاریک

امروز : سه‌شنبه, 1403/05/02 | 2024/07/23

Logo

پژوهشگر حوزه سلامت‌ استان هرمزگان:

قشم‌وندان مراقب گزش عنکبوت بیوه سیاه باشند

قشم‌وندان مراقب گزش عنکبوت بیوه سیاه باشند

پژوهشگر حوزه سلامت‌ استان هرمزگان گفت: مردم بزرگ ترین جزیره ایرانی خلیج فارس مراقب گزش عنکبوت سمی (بیوه سیاه) باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «هرمز» به نقل از ایرنا، صمیم ارزانی اظهار کرد: جزیره قشم به همراه برخی دیگر از استان‌های کشور خاستگاه بندپایان زهری از جمله گونه‌هایی از عنکبوت بیوه سیاه به شمار می رود و این نوع عنکبوت را می توان با رنگ سیاه و براق و نیز نوار قرمز برپشت شکم از سایر عنکبوت ها متمایز کرد.

وی با اشاره به اینکه در چند روز اخیر گزارش‌های و تماس‌های مردمی زیادی از مشاهده عنکبوت (Latrodectus) یا بیوه سیاه در قشم شده است، افزود: بیوه سیاه، از رسته عنکبوتیان بوده و حشره‌شناسان سم او را از خطرناکترین سموم می‌دانند به طوری‌که براساس تحقیقات علمی زهرش ۱۵ برابر مرگبارتر از زهر مار زنگی است.

پژوهشگر حوزه سلامت‌ استان هرمزگان توضیح داد: این نوع عنکبوت که ماده آن حدود ۳۵ میلی متر طول دارد در هر نوبت تخم‌گذاری بین ۷۵۰ تا ۲ هزار عدد تخم می‌گذارد.

 

ارزانی اضافه کرد: عنکبوت ماده در فصل زمستان تخم گذاری می کند، نوزادان آن در فروردین ماه از تخم خارج می شوند در خردادماه بالغ می شوند و در فصل گرما مهاجرت می کنند که در هنگام جابجایی در صورت احساس خطر حیوانات و انسان ها را مورد گزش قرار می دهند.

وی با تاکید بر کنترل برخی وسایل و ظروف که از محیط بیرون و یا داخل حیاط به فضای داخلی خانه‌ها وارد می‌شود، گفت: بهتر است گوشه‌های تاریک، داخل کمدها، پشت مبل‌ها و وسایلی که به ندرت حرکت داده می‌شوند، درون کنتورهای آب، زیر کپسول‌های گاز، درون کابینت‌های مرطوب، بین توده‌های سنگ، داخل جعبه‌های میوه، کارتن‌ها، غلات و موارد مشابه قبل از ورود به خانه از نظر وجود عنکبوت یا سایر بندپایان زهری مورد بررسی قرار گیرد.

پژوهشگر حوزه سلامت‌ استان هرمزگان با اشاره به اینکه سم عنکبوت بیوه سیاه سم عصبی (Neurotoxin) است گفت: محل گزش این عنکبوت بسیار دردناک بوده و سیستم عصبی فرد را گرفتار می‌کند.

وی بیان کرد: بی‌قراری شدید، گرفتگی عضلات، ضعف عمومی، تهوع، افزایش تعداد گلبول سفید از علائم گزش عنکبوت بیوه سیاه است.

ارزانی با بیان اینکه میزان مرگ و میر بر اثر گزش این نوع عنکبوت حدود ۶ درصد است، گفت: افزایش دما، گرمی هوا و شرایط جوی با رطوبت بالا در جزیره قشم که محیط مناسبی برای افزایش جمعیت خزندگان، حشرات و بندپایان است که این امر احتمال گزش افراد را افزایش خواهد داد.

وی، راه‌های پیشگیری از گزش توسط این عنکبوت را پوشیدن دستکش و کفش در محل‌هایی که امکان گزش وجود دارد عنوان کرد و افزود: به عنوان مثال برای کشاورزان استفاده از مواد دافع حشرات، استفاده از توری برای درب‌ها و پنجره ها لازم است.

پژوهشگر حوزه سلامت‌ استان هرمزگان تصریح کرد: مرمت و نوسازی بناها و از بین بردن سوراخ.ها و شکاف‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد و اقدامات پس از گزش در صورت باقی ماندن و بدتر شدن علایم پس از دو ساعت از گزش نشانه زهردار بودن این عنکبوت است که توصیه می‌شود شست و شو با آب و صابون، استفاده از کمپرس سرد، استفاده از مسکن و مراجعه‌ به پزشک برای اقدامات درمانی و تزریق آنتی ونوم عنکبوت انجام شود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از