حالت تاریک

امروز : جمعه, 1402/12/11 | 2024/03/01

Logo

مدیرکل حوزه استاندار هرمزگان:

راه‌اندازی مراکز مشاوره ژنتیک در هرمزگان ضروری است

راه‌اندازی مراکز مشاوره ژنتیک در هرمزگان ضروری است

مدیر کل حوزه استاندار هرمزگان گفت: با توجه به آمار بالای معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی در برخی مناطق استان راه‌اندازی مراکز مشاوره ژنتیک در هرمزگان ضروری است.

به گزارش خبرنگار حوزه اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی«هرمز»؛ حمید رضا زارعی شامگاه یکشنبه در ششمین جلسه کار گروه فرهنگی و اجتماعی استان با اشاره به اهمیت برنامه‌ریزی برای پیشگیری از روند افزایش معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی، عنوان کرد: وجود معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی در جامعه هزینه‌های بسیاری برای دولت و خانواده‌ها دارد.

مدیرکل حوزه استاندار هرمزگان افزود: فرهنگ سازی و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از تولد نوزادان دارای معلولیت‌های ژنتیکی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

زارعی، تصریح کرد: با گسترش دانش پزشکی در بخش‌های مختلف می‌توان از گسترش معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی جلوگیری کرد.

وی گفت: با توجه به آمار بالای معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی در برخی مناطق استان راه اندازی مراکز مشاوره ژنتیک در هرمزگان ضروری است.

مدیرکل حوزه استاندار هرمزگان تصریح کرد: انجام آزمایش‌های ژنتیکی در افراد مستعد تولد فرزندان معلول پیش از ازدواج و قبل از دوران بارداری ضروری است.

زارعی در همین خصوص، افزود: کاهش هزینه‌های آزمایش‌های ژنتیکی و ورود بیمه‌ها برای پوشش هزینه‌ها ضروری است.

وی بیان کرد: در برخی شهرستان‌های هرمزگان نظیر بندر خمیر آمار معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی بالای از میانگین کشوری است که نیازمند چاره اندیشی و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه جدی است.

مدیرکل حوزه استاندار هرمزگان ابرازداشت: کلیه دستگاه‌های اجرایی ذیربط اداره کل بهزیستی استان را در اجرای طرح‌های پیشگیری از گسترش معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی در سطح استان یاری کنند.

زارعی با اشاره به اهمیت طرح پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون، افزود: دیابت و فشار خون عامل بسیاری از بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های قلبی و عروقی هستند که زمینه ساز مرگ و میرهای بسیاری شده است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت در طرح غربالگری دیابت و فشار خون برای کلیه افراد مشمول طرح ضروری است و به ارتقاء شاخص‌های درمانی استان و شناسایی افراد در معرض خطر کمک شایانی می‌کند.

مدیرکل حوزه استاندار هرمزگان گفت: کلیه دستگاه‌های اجرایی با دانشگاه علوم پزشکی استان برای اجرای طرح پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون همکاری نمایند تا این طرح در هرمزگان به اهداف خود دست یابد.

گفتنی است؛ در این نشست اداره کل بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان به تشریح اقدامات خود در زمینه اجرای طرح‌های پیشگیرانه معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی، اجرای پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون و اقدامات در شناسایی افراد مبتلا به اچ آی وی پرداختند.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از