حالت تاریک

امروز : سه‌شنبه, 1402/12/15 | 2024/03/05

Logo

رئیس ستاد انتخابات کشور:

هزینه‌کرد انتخاباتی کاندیداها کنترل و رصد می‌شود

هزینه‌کرد انتخاباتی کاندیداها کنترل و رصد می‌شود

رئیس ستاد انتخابات کشور از کنترل و رصد هزینه‌کرد انتخاباتی کاندیداها در سامانه شفافیت مالی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «هرمز»؛ به نقل از روابط عمومی استانداری هرمزگان، سید محمدتقی شاهچراغی، پنجشنبه نهم آذر ماه در همایش فرمانداران و بخشداران استان هرمزگان که با حضور مهدی دوستی استاندار برگزار شد، اظهار کرد: بررسی‌ها و ادبیات سیاسی مردم و نخبگان  نشان می‌دهد که شرایط برای برگزاری انتخابات در کشور و استان مهیا است و اراده دولت و مردم در برگزاری انتخابات پرشور با مشارکت حداکثری است. 

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اغتشاشات سال گذشته و تلاش دشمن برای برهم زدن امنیت جامعه، افزود: دشمن امسال نیز برای تمام ابعاد روشن‌کردن مجدد فتنه برنامه‌ریزی کرده بود و هر آنچه را لازم بود پای کار آورده بود اما اراده مردم و تلاش دستگاه‌های مسئول موجب شد که با لطف خداوند متعال دسیسه دشمن خنثی شود. 

معاون سیاسی وزارت کشور تصریح کرد: افزایش مشارکت مردم در انتخابات امر مهمی است که تحقق آن نیاز به نقش آفرینی همه نخبگان جامعه و دستگاه هاي کشور است باید گفتگوهای اجتماعی می بایست حول محور گفتمان پیشرفت کشور و تبیین خدمات نظام به مردم ایران انجام گیرد

شاهچراغی بیان‌کرد: در موضوع دفاع از آرمان‌های انقلاب مردم معمولا از مدیران جلوتر هستند و زمانی که احساس تکلیف می‌کنند خودشان میدان داری و مشارکت خواهند کرد و مدیران فقط تنظیم‌گر و تسهیل‌گر هستیم و اگر به وظایف خود عمل کنیم مردم هم خواهند آمد. 

وی ابرازداشت: مردم برگزار کننده اصلی انتخابات و صاحبان اصلی کشور هستند و همین عامل در سلامت و امنیت انتخابات موثر است و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت کشور تضمین کننده امنیت و پیشرفت کشور خواهد بود. 

رئیس ستاد انتخابات کشور، عنوان‌کرد: ما باید برای حضور حداکثری مردم پای صندوق‌‌های رای برنامه‌ریزی کنیم تا در روند اجرای روز رای گیری و اخذ رای مردم هیچ مشکلی‌ وجود نداشته باشد و در این راستا باید به ابزارهای خدمت‌رسانی و کانون‌های جمعیتی توجه ویژه داشته باشیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده شود. 

وی قانون انتخابات جمهوری اسلامی ایران را قانونی مترقی دانست و اظهارداشت: مجریان انتخابات از این به بعد به غیر از بحث اصلی و مهم مشارکت در حوزه ارتقای امنیت و سلامت نیز بیشتر تلاش کنند و از دریچه نگاه مردم به محل استقرار شعبات اخذ رأی نگاه کنند و بهترین جا را برای برگزاری انتخابات انتخاب کنند. 

شاهچراغی، عنوان‌کرد: در گذشته مشکلاتی وجود داشت و که برای رفع آن طبق قانون و بر اساس سازوکارهای پیش‌بینی شده همه شعب بدون استثنا باید از یک روز قبل از رای گیری مورد بازدید قرار گیرند و آمادگی کامل را داشته باشند تا در ۱۱ اسفند ماه به بهترین شکل انتخابات برگزار شود. 

معاون سیاسی وزیر کشور، خاطرنشان‌کرد: سامانه شفافیت انتخاباتی نیز آماده شده و بین شورای نگهبان، وزارت کشور و بانک‌مرکزی توافق شده است که دواطلبان شماره حسابی غیر تجاری را معرفی کنند که هزینه‌کردهای کاندیداها رصد و کنترل شود که اجرای این قانون نقش بسزایی در شفافیت مالی و تحقق عدالت انتخاباتی خواهد  داشت. 

وی خاطرنشان‌کرد: برابرِ قانون جدید در موعد تبلیغات انتخاباتی امکانات دولتی به صورت مساوی در اختیار کاندیداها قرار خواهد گرفت و ظرفیتی نیز در صدا و سیما برای همه حوزه‌های انتخابیه تعریف شده است که موجب عدالت تبلیغاتی و جلوگیری از هزینه‌های خارج از عرف خواهد شد. 

معاون سیاسی وزیر کشور اضافه کرد: سقفی برای هزینه‌کرد بودجه‌های انتخاباتی متناسب با جمعیت، مساحت و شرایط جغرافیایی حوزه‌های انتخاباتی تعریف خواهد شد تا داوطلبان نمایندگی مجلس از این سقف عدول نکنند و ناظرین و مردم نیز بتوانند منشا هزینه‌کردهای انتخاباتی را به صورت شفاف رصد کنند. 

شاهچراغی با اشاره به درخواست هرمزگان برای برگزاری انتخابات الکترونیک در حوزه مرکزی، عنوان‌کرد: برای فراهم سازی بستر این موضوع باید زیرساخت‌های موجود در استان با کمک شرکت زیرساخت و مخابرات بررسی شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور، تاکید‌کرد: هر کسی که در انتخابات تایید صلاحیت شود از نگاه ما به عنوان مجریان انتخابات صلاحیت حضور در این عرصه را دارند و دولت همواره به اصل بی طرفی تاکید داشته و تاکید شده که مجریان به هیچ‌وجه سوگیری شخصی نداشته باشند.

انتهای خبر/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از