حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/02/05 | 2024/04/24

Logo

نامه جمعی از چهره‌های فرهنگی قشم به وزیر ارشاد؛

مرجع فرهنگی منطقه شدن نیازمند همدلی است

مرجع فرهنگی منطقه شدن نیازمند همدلی است

جمعی از چهره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای جزیره قشم خواهان ارتقای وضعیت ساختار اداری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قشم مطابق آن چه در جنوب کرمان اتفاق افتاده هستند..

 به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی هرمز؛ به نقل از تابناک هرمزگان از قشم؛ جمعی از چهره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای جزیره قشم در نامه‌ای خطاب به دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان ارتقای وضعیت ساختار اداری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قشم مطابق آن چه در جنوب کرمان اتفاق افتاده شده و از او خواستند مانع هر گونه ایجاد محدودیت برای اداره کل ارشاد قشم و کاهش اختیارات اداری شود.

در این نامه که به امضای برخی چهره‌های شاخص فرهنگی، رسانه‌ای و فعالان اجتماعی جزیره رسیده، دغدغه‌های مشترک و وجود برخی چالش‌های فرهنگی را موجب نگارش نامه عنوان کرده و با اشاره به بازدید وزیر ارشاد از جزیره قشم و رهنمودهای وی برای تبدیل قشم به قطب فرهنگی خلیج‌فارس، از این مقام ارشد فرهنگی کشور خواستند مانع از تضعیف اداره کل نوپای ارشاد قشم شوند.

 در متن این نامه آمده است:

 برادر معزز جناب آقای دکتر اسماعیلی
 مقام منیع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 با عرض ادب و احترام
 از بذل عنایتی که مبذول فرموده و این وجیزه را که رنج‌نامه‌ای از سوی جمعی از چهره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای جزیره قشم بوده و سرفصل مشترکی به نام دغدغه‌های فرهنگی این خطه آنان را گرده هم آورده، از نظر می‌گذرانید سپاسگزاریم و همین ابتدا معروض می‌داریم که اگر دلگرم و مستظهر به پشتیبانی و حمایت‌های بی‌دریغتان نبوده و آشنا به دغدغه‌های آن برادر ارجمند در حوزه فرهنگ و هنر نبودیم، هرگز این وجیزه قلمی نمی‌گردید؛ اما مانیفست فرهنگی شما در خصوص فرهنگ و هنر خطه جنوب و به‌ویژه جزیره قشم و تلاش‌های جنابعالی برای ایجاد مرجعیت فرهنگی در حوزه خلیج‌فارس و تبیین و صدور فرهنگ ایرانی - اسلامی به منطقه و ایجاد مدیریت جامع فرهنگی موجب شد تا مواردی را حضورتان معروض داشته و برای رفع دل‌مشغولی‌ها و نگرانی اهالی فرهنگ و هنر و رسانه جزیره قشم و منطقه از شما استمداد بطلبیم.
 با عنایت به ضیق وقت جنابعالی از اطناب کلام کاسته و معروض می‌داریم که از فردای تغییر ساختار اداری ارشاد قشم و تبدیل‌شدن آن به اداره کل در ابتدای دهه ۹۰ تا به امروز شاهد انواع فشارها و تضییقات برای بازگشت به عقب و تغییر وضعیت اداری و مدیریتی بوده‌ایم که خوشبختانه با حمایت‌های بی‌دریغ جنابعالی این تلاش‌ها و کارشکنی‌ها از سوی برخی مدیران به نتیجه نرسیده؛ اما موج مخربِ چنین اندیشه‌ای باعث یاس و دلسردی هنرمندان، فعالان عرصه رسانه و چهره‌های نخبه جزیره قشم شده است.

 جناب آقای دکتر اسماعیلی؛

 حضور جنابعالی در جزیره قشم و اعلام سیاست تبدیل قشم به مرجعیت فرهنگی منطقه و تبدیل‌شدن به قطب فرهنگی خلیج‌فارس دلگرمی مردم، نخبگان و هنرمندان را به دنبال داشت و نشانگر نگاه خاص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه دولت به مقوله فرهنگ و اهمیت آن در تعاملات جهانی است.
 متأسفانه برخی جریان‌ها و افراد با وجود اهمیت خاص و ویژه جزیره قشم و تأثیرگذاری فرهنگی آن بر منطقه در تلاش هستند تا با بهره جستن از راهکارهای مختلف و مهم‌تر از همه کاهش رتبه اداری و بازگشت به وضعیت گذشته، منویات خویش را اجرایی نمایند، این در حالی است که وجود اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قشم موجب تسهیل در امور اجرایی و پیگیری سیاست‌های فرهنگی دولت جمهوری اسلامی در منطقه خواهد بود.
 جنابعالی بهتر از هر شخصی واقف می‌باشید که تبدیل‌شدن قشم به قطب فرهنگی خلیج‌فارس و تأثیرگذاری فرهنگی و هنری در حوزه بین‌المللی و کشورهای خلیج‌فارس، نیازمند پشتیبانی همه دستگاه‌ها و نهادها و کمک به اجرایی‌شدن این سیاست‌ها می‌باشد درحالی‌که برخی افراد به لطایف‌الحیل می‌کوشند با کاستن از اختیارات اداره کل ارشاد قشم، منویات و اهداف خویش را اجرایی نمایند و متأسفانه آگاه نمی‌باشند که اتخاذ چنین رویکردی، چه آسیب‌هایی ممکن است وارد نمایند.

 جناب آقای دکتر اسماعیلی

 از فردای روی کار آمدن دولت مردمی سیزدهم تا به امروز شاهد انواع بی‌مهری‌ها، بی‌توجهی‌ها و حتی کارشکنی‌ها در حوزه فرهنگ و هنر این دیار بوده‌ایم و آخرین و جدیدترین حربه نیز تلاش برای ناکارآمد جلوه‌دادن اداره کل ارشاد قشم و کاستن از استقلال حرفه‌ای و مدیریتی آن و تبدیل‌کردن آن به اداره‌ای تحت تابعیت اداری استان هرمزگان بوده است.
 قشم باتوجه‌به موقعیت برجسته تاریخی و جغرافیایی‌اش از توانمندی‌های بیشماری برای تأثیرگذاری فرهنگی بر منطقه برخوردار است و همان گونه که جنابعالی نیز فرمودید، می‌تواند به قطب فرهنگی منطقه مبدل شود؛ اما رسیدن به چنین جایگاهی نیازمند همدلی و همراهی مجموعه ادارات و دستگاه‌های مختلف می‌باشد.

 حمایت‌های آن برادر ارجمند از اداره کل ارشاد قشم و اعلام سیاست مهم تبدیل جزیره قشم به قطب فرهنگی خلیج‌فارس و گسترش تعاملات و مبادلات فرهنگی و هنری با کشورهای حوزه خلیج‌فارس و منطقه مستلزم تغییر نگاه برخی دستگاه‌ها و اصلاح رویه‌ها می‌باشد.
 تبدیل اداره ارشاد قشم به اداره کل گام اول برای پیمودن این مسیر بوده؛ اما تغییر وضعیت اداری نظیر آن چه در جنوب استان کرمان صورت پذیرفت و تجربه موفق تبدیل اداره ارشاد جنوب استان کرمان به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان، می‌تواند تسهیل‌کننده امور برای اجرای سیاستِ مبدل‌شدن به قطب فرهنگی خلیج‌فارس باشد و تحولی اساسی در حوزه فرهنگ و هنر جزیره قشم و منطقه به وجود آورد.
 از آن برادر ارجمند که مدبرانه و دلسوزانه پیگیر ارتقای وضعیت فرهنگی کشور می‌باشید استدعا داریم مانع از پسرفت اداری شده و با ارتقای ساختار اداری اداره کل ارشاد قشم، تحولی اساسی در حوزه فرهنگ و هنر جزیره را موجب شوید.
 
 از توجه و بذل عنایت آن برادر بزرگوار کمال امتنان را داشته و از قادر متعال موفقیت هر چه بیشتر برای شما مسئلت داریم.

 با احترام
 جمعی از چهره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای جزیره قشم

 انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از