حالت تاریک

امروز : دوشنبه, 1403/02/31 | 2024/05/20

Logo

رئیس‌کل دادگستری هرمزگان خبر داد:

رهایی ۱۵زندانی محکوم به قصاص نفس در هرمزگان

رهایی ۱۵زندانی محکوم به قصاص نفس در هرمزگان

رئیس‌کل دادگستری هرمزگان از رهایی ۱۵ زندانی محکوم به قصاص نفس در این استان از ابتدای امسال خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی هرمز؛ مجتبی قهرمانی، رئیس‌کل دادگستری هرمزگان اظهار داشت: ۱۵ پرونده قصاص در این استان از ابتدای امسال تا پایان مردادماه با میانجیگری مسئولان قضایی و تلاش اعضای شورای حل اختلاف به صلح و سازش منجر شده است.

وی افزود: این مددجویان در نتیجه اجرای پویش‌های مردمی «به عشق حسین (ع) می‌بخشم» و «به احترام امام رئوف (ع) می‌بخشم» پس از اخذ رضایت اولیای دم از مجازات رهایی یافته و به زندگی بازگشتند.

وی تصریح کرد: در ۲ مورد اخیر از این پرونده‌ها، در نتیجه اعزام اعضای هیئت صلح و سازش شورای حل اختلاف زندان بندرعباس به استان سمنان و شهرستان میناب و پس از برگزاری نشست‌های متعدد با اولیای دم، رضایت آنها اخذ شد و محکومین این پرونده‌ها از مجازات قصاص نفس رهایی یافتند.

قهرمانی در ادامه بیان داشت: اشاعه فرهنگ صلح و سازش و اعمال عفو و گذشت یکی از اصول بنیادین در فرهنگ اسلامی است که دستگاه قضایی نیز به‌منظور گسترش آن در سطح جامعه تلاش می‌کند.

وی همچنین از اعلام رضایت اولیای دم و تلاش و پیگیری مسئولان قضایی و اعضای شورای حل اختلاف استان برای برقراری صلح و سازش در این پرونده‌ها قدردانی کرد.

رئیس‌کل دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: در راستای تأکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر لزوم تحکیم مشارکت گروه‌های مختلف مردمی در اصلاح ذات‌البین و ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های قضایی، کارگروه‌های استانی و شهرستانی پیگیری صلح و سازش در پرونده‌های قصاص از سال گذشته در دستگاه قضایی استان هرمزگان تشکیل شده و اعضای این گروه‌ها به‌صورت مستمر ضمن تفکیک، رصد و پایش این پرونده‌ها با استفاده از ظرفیت علما، روحانیون، متنفذان و معتمدین محلی و خیرین و نهادهای مردمی به‌منظور اصلاح ذات‌البین و ایجاد مصالحه تلاش می‌کنند.


انتهای خبر/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از