حالت تاریک

امروز : سه‌شنبه, 1403/04/26 | 2024/07/16

Logo

رئیس کل دادگستری هرمزگان خبر داد:

رشد ۹۳۱درصدی صدور اسناد حدنگار برای اراضی زراعی

رشد ۹۳۱درصدی صدور اسناد حدنگار برای اراضی زراعی

رئیس کل دادگستری هرمزگان از رشد ۹۳۱ درصدی صدور اسناد حدنگار برای اراضی زراعی در این استان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی هرمز، مجتبی قهرمانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: باتوجه‌به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت اجرای کامل قانون حد نگار (طرح جامع کاداستر) و تأکیدات ریاست قوه قضاییه دراین‌خصوص، با اقدام ویژه دستگاه قضایی استان برای تکمیل ثبت اراضی کشاورزی در سامانه کاداستر و مراجعه مسئولین به مالکین اراضی زراعی، شاهد افزایش بی‌سابقه صدور اسناد حد نگار در مناطق مختلف استان هستیم که براین‌اساس تاکنون برای ۷ هزار قطعه از اراضی کشاورزی استان هرمزگان به مساحت بیش از ۶۲ هزار هکتار سند مالکیت کاداستری صادر شده است.

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان افزود: از مهرماه ۱۴۰۰ تا مهر ۱۴۰۱ تنها برای ۴ هزار و ۱۲۸ هکتار از اراضی کشاورزی استان هرمزگان، سند صادر شده بود که با اقدامات ویژه دستگاه قضایی استان هرمزگان و اداره کل ثبت‌اسناد از طریق اجرای طرح تسریع در حدنگاری اراضی کشاورزی و تعیین قاضی ویژه دراین‌خصوص از مهرماه ۱۴۰۱ تاکنون اسناد حد نگار (کاداستر) بیش از ۳۸ هزار و ۴۲۶ هکتار از اراضی زراعی صادر شده که باتوجه‌به این موضوع، صدور اسناد حد نگار برای اراضی زراعی استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۳۱ درصد رشد داشته است. 

 

قهرمانی خاطرنشان کرد: باتوجه‌به مساحت اعلام شده در این بازه زمانی، برای ۲ هزار و ۵۰۰ قطعه از اراضی کشاورزی، سند حد نگار (کاداستر) صادر شده است. 

 

وی اذعان کرد: در تعداد قطعات سنددار شده نیز آمار عملکرد امسال به نسبت سال گذشته، رشد ۳۵۴ درصدی را نشان می‌دهد.

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان بیان داشت: با احتساب آمار تاکنون از مجموع ۱۱۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان هرمزگان برای ۶۲ هزار و دوازده هکتار، سند حدنگاری صادر شده است. 

 

قهرمانی تصریح کرد: باتوجه‌به تدابیر اتخاذ شده از تیرماه ۱۴۰۱ تاکنون بیش از ۲۰ هزار درخواست مردمی برای ثبت اراضی کشاورزی نیز اخذ شده است که بخش عمده این درخواست‌ها پس از طی مراحل قانونی و انجام استعلامات لازم منجر به صدور سند شده است. 

 

وی افزود: در حوزه تشریفات ثبتی هم ضمن انجام استعلام و صدور تأییدیه برای بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ قطعه از اراضی کشاورزی به مساحت بالغ بر ۴۷ هزار هکتار، برای ۱۰ هزار و ۹۶۴ قطعه زمین به مساحت ۶۶ هزار و ۳۴۱ هکتار نیز نقشه هوایی تهیه شده است. 

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان، تسهیل مراحل «خوداظهاری» و «صحت‌سنجی» را از دیگر تدابیر دستگاه قضایی این استان به‌منظور سرعت‌بخشیدن به اجرای قانون جامع حد نگار عنوان کرد و گفت: باتوجه‌به تمهیدات اتخاذ شده، فرایند امور در حوزه ثبت‌اسناد و املاک به‌گونه‌ای دنبال می‌شود که به‌محض تعیین محدوده و اعتبارسنجی مدارک، در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برای اراضی زراعی، سند تک‌برگ صادر خواهد شد.

 

انتهای خبر /

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از