حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/03/23 | 2024/06/12

Logo

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام(ره):

11 مسجد الگوساز در هرمزگان انتخاب شدند

11 مسجد الگوساز در هرمزگان انتخاب شدند

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، از برپایی نمایشگاه عرضه محصولات مشاغل خانگی و صنایع دستی و همچنین پخت و عرضه غذاهای محلی با همکاری کانون‌های فرهنگی هنری در مساجد استان هرمزگان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی هرمز، سجاد امیریان زاده در دیدار با سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان با اشاره به نقش و جایگاه مساجد، اظهار کرد: مساجد در صدر اسلام دارای کارکردهای متنوعی بودند و در زمان شکل‌گیری و پیروزی انقلاب و همچنین دفاع مقدس نیز مساجد نقش اساسی را ایفا کردند.

وی افزود: امروز و در دوران جنگ نرم نیز مساجد با جذب نوجوانان و جوانان و تربیت نیرو و کادرسازی در راستای خنثی‌سازی و مقابله به هجمه‌های فرهنگی دشمن نقش‌آفرین هستند.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) هرمزگان ادامه داد: باتوجه‌به اهمیت و جایگاه مسجد، دستگاه‌های مختلفی ازجمله کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، پایگاه‌های بسیج، هیئت‌های مذهبی، مراکز نیکوکاری و... در این حوزه فعالیت می‌کنند که گاهی موجب موازی‌کاری و ایجاد اختلاف می‌شود که باید در این زمینه با انجام کار کارشناسی، چاره‌اندیشی اساسی صورت گیرد.

وی به تشریح فعالیت‌های ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در حوزه مساجد پرداخت و گفت: راه‌اندازی قرارگاه مسجد و انتخاب مسجد الگوساز در شهرستان‌های مختلف با محوریت امام‌جماعت از شاخص‌ترین فعالیت‌هاست.

امیریان زاده با بیان اینکه هم اکنون ۱۱ مسجد الگوساز در استان هرمزگان انتخاب شده است، افزود: این مساجد به‌عنوان بازوی مردمی، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) را در پویش‌های مختلف یاری می‌کنند.

وی با ذکر این نکته که همه فعالیت‌ها باید حول محور مسجد صورت گیرد، اظهار کرد: مسجدی الگوساز است در کنار ارائه برنامه‌های عبادی، دینی، فرهنگی، نسبت به تأمین معیشت خانواده‌های مسجدی با حفظ کرامت آنها دغدغه داشته باشد.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هرمزگان افزود: ستاد اجرایی در راستای حمایت از اقشار کم‌برخوردار که در قالب پویش‌های مختلف اجرا می‌شود از ظرفیت مساجد در شناسایی نیازمندان و همچنین توزیع اقلام بین آنها استفاده خواهد کرد.

امیریان‌زاده گفت: ظرفیت لازم برای انتخاب مساجد الگوساز در استان همچنان وجود دارد و در انتخاب این مساجد با ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان رایزنی می‌شود.

وی از ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت اشتغال به‌عنوان بخش دیگری از خدمات اجتماعی این ستاد نام برد و اضافه کرد: بنیاد برکت برای ایجاد اشتغال با محوریت مشاغل خُرد، خانگی و بنگاه‌های اقتصادی سال گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان در هرمزگان پرداخت کرد که این رقم امسال به ۸۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

 امیریان زاده با بیان اینکه متقاضیان روستایی در اولویت دریافت این تسهیلات هستند، گفت: این تسهیلات در ۴۶ رشته شغلی پرداخت می‌شود.

وی افزود: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می‌توانند ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) را در ارائه خدمات بهتر به جامعه هدف یاری کنند.

اسلام خواجه‌یی، سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان نیز به ارائه گزارشی از فعالیت‌های یک سال اخیر کانون‌ها پرداخت و گفت: در حال حاضر بیش از یک‌هزار و ۶۳ کانون فرهنگی هنری مساجد و ۵۰ رابط منطقه‌ای این استان فعالیت می‌کنند.

وی از جذب نوجوانان و جوانان به مساجد و افزوده‌شدن به صفوف نماز جماعت و تربیت نیروی طراز اسلامی به‌عنوان هدف و رسالت کلیدی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد یادکرد.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان افزود: تشکیل هیئت اندیشه‌ورز متشکل از نخبگان محله یا روستا، برنامه‌ریزی مدون و اصولی و هدفمند، استفاده از مربیان و اساتید متعهد، نخبه، باانگیزه، بهره‌گیری از ابزار جذاب هنری برای انتقال مفاهیم ارزشی و اجرای برنامه‌های موردنیاز روز به‌صورت مستمر ویژه اقشار مختلف به‌ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان از ویژگی‌های یک کانون فرهنگی هنری موفق است.

وی با اشاره به ظرفیت عظیم کانون‌های مساجد در استان هرمزگان گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به‌عنوان تشکل مردمی آمادگی همکاری با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در اجرای پویش‌های مختلف به‌ویژه موضوعات مرتبط با مسجد را دارا هستند.

 

انتهای خبر/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از