حالت تاریک

امروز : سه‌شنبه, 1403/05/02 | 2024/07/23

Logo

در میزگرد رسانه‌ای هرمز مطرح شد؛

وحدت به رفع گرفتاری‌های مسلمانان کمک می‌کند

وحدت به رفع گرفتاری‌های مسلمانان کمک می‌کند

علمای شیعه و اهل سنت استان هرمزگان معتقدند که جهان اسلام برای برون‌رفت از مشکلات و معضلات، راهی جز حفظ وحدت ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، «وحدت اسلامى» در شرایط کنونى جهان ضرورت نخست دنیاى اسلام است، هر چنددر همه زمان‌ها، مسلمانان داراى دشمنان مشترکى بوده اند که وحدت و همدلى میان آنها را ایجاب مى‌کرده، اما امروز توطئه‌هاى رنگارنگى که بر علیه مسلمانان طراحى مى‌شود، ضرورت وحدت را دو چندان نموده است.

 

وحدت و پرهیز از تفرقه از دستورهاى اکید قرآن کریم و پیشوایان دینى ماست و مشترک بودن اعتقادات دینى مسلمانان و یکى بودن کتاب آسمانى و قبله‌گاه آنان همگى از وحدت حقیقى بین مسلمانان حکایت دارد.

 

متاسفانه تلاش دشمنان اسلام و مسلمین براى ایجاد تفرقه در طول تاریخ از یک سو و ساده‌لوحى برخى از مسلمانان از سوى دیگر سبب افزایش شکاف بین پیروان مذاهب اسلامى شده است.

 

با توجه به اهمیت موضوع وحدت در بین امت اسلامی، شبکه اطلاع رسانی هرمز، میزگرد رسانه‌ای را با هدف تبیین و تشریح ابعاد مختلف وحدت و اتحاد بین جامعه اسلامی با حضور علمای شیعه و اهل سنت هرمزگان برگزار کرده است که در ادامه می‌خوانید:

 

 جوانان در جنگ تحمیلی ثابت کردند که با اتحاد می‌توان در برابر کفر ایستاد

عطا ناوکی مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان هرمزگان در این میزگرد با تبریک فرا رسیدن هفدهم ربیع الاول سالروز میلاد پیامبر اکرم حضرت محمّد(ص) به فلسفه نامگذاری هفته وحدت اشاره و اظهار کرد: به ابتکار امام خمینی(ره)، هر سال در ماه ربیع‌الاول به مناسبت میلاد پیامبر اسلام (ص) در فاصله ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول در ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی هفته وحدت برگزار می‌شود.

 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان هرمزگان ادامه داد: به اعتقاد اکثریت اهل سنت، ۱۲ ربیع الاول و به نظر اکثریت اهل شیعه ۱۷ ربیع الاول روز میلاد پیامبر اسلام (ص) است لذا این اختلاف سبب شد تا امام خمینی(ره) با نامگذاری این ایام به نام هفته وحدت هم به نظر دو مذهب بزرگ اسلام احترام گذاشته و هم بر لزوم وحدت بیش از پیش جهان اسلام صحه گذارد. 

 

ناوکی همچنین گفت: امروز مسلمانان بیش از هر زمان دیگری به ارتباط بین دولت‌های اسلامی نیازمند هستند و ما باید با تبیین و تشریح اصول و ارزش‌های مقدس اسلام و مکتب نجات بخش اهل بیت(ع)، نقشه‌های شوم و پلید دشمنان اسلام به ویژه گروه‌های تکفیری جانی و خشن که چهره رحمانی دین مقدس اسلام را مخدوش می‌نمایند و باعث بی‌اعتباری مسلمانان می‌شوند را خنثی کنیم.

 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان هرمزگان در ادامه افزود: عمل به قرآن و عترت موجب وحدت مسلمین می‌شود، به عنوان مثال؛ شیعه، پیاده‌روی اربعین حسینی را محدود بهیک مذهب و دین نمی‌داند و از و از تمام کسانی که بر اساس عدالت و محبت گام برمی‌دارند دعوت عمل می‌آورد.

 

وی با قرائت آیه «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا ۚ وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنْتُمْ عَلَىٰ شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْهَا ۗ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ‏» گفت: خداوند در این آیه فرمودند: «همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراكنده نشوید و نعمت خدا را بر خود یاد كنید، آنگاه كه دشمنان یكدیگر بودید، پس خداوند میان دلهایتان الفت انداخت و در سایه نعمت او برادران یكدیگر شدید، و بر لب پرتگاهى از آتش بودید، پس شما را از آن نجات داد. این گونه خداوند آیات خود را براى شما بیان مى ‏كند، شاید هدایت شوید»، این بیانگر اهمیت ایجاد و حفظ وحدت در بین امت اسلامی است و اطاعت از رهبری، سبب وحدت بین مسلمانان است.

 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان هرمزگان با بیان اینکه جوانان غیور ایران اسلامی در طول ۸ سال دفاع مقدس اثبات کردند که با ایمان و اتحاد می‌توان در برابر تمامی جهان کفر ایستادگی کرد، اذعان داشت: ایستادگی جوانان در طول سالیان حماسه و خون، ما را به این مطلب رهنمون می‌سازد که باید برای این قشر اثرگذار، مسئله مهم دشمن شناسی به نحو صحیح تبیین گردد چراکه جوانان، نماد غیرتی است که به دور از هر گونه تعصب، حاضر است حتی جان خود را در راه خدا و اهداف متعالی نثار کنند.

 

ناوکی تصریح کرد: برای اقتدار حکومت اسلامی و ایستادگی در مقابل توطئه‌های دشمنان اسلام، وحدت و اتحاد مسلمانان مهم‌ترین عامل به شمار می‌رود و وحدت و یکپارچگی امت اسلام، لزوم اتحاد و اتفاق کلمه بین مسلمانان از اصول فرهنگ قرآن است که همگان باید به آن عمل کنیم.

 

تمامی ارزش‌های یک امت در گرو وحدت است

 

شیخ محمد محبت‌نیا، امام‌جمعه اهل‌سنت لشتغان نیز ضمن تبریک میلاد باسعادت رسول‌الله(ص) با بیان اینکه وحدت، موضوع مهم و استراتژیکی است که وظیفه شرعی هر مسلمان است، اظهار کرد: اگر بخواهم یک جمله را بیان کنم که ما به اهمیت و ارزش والای وحدت پی ببریم در عصر حاضر که تمامی دشمنان بشریت برای نابودی اسلام دست‌به‌دست هم داده‌اند همگی وحدت جامعه مسلمین را هدف قرار داده‌اند؛ زیرا تمامی ارزش‌های یک امت من‌جمله اقتدار و استقلال، اخلاق و دینداری، رشد و ترقی، امنیت و... در گرو وحدت امت اسلام است.

 

امام جمعه اهل سنت لشتغان تصریح کرد: وقتی وحدت از بین برود به دنبال آن دیگر ارزش‌ها هم خودبه‌خود از بین می‌روند؛ ما از هر منظر و زاویه‌ای که بخواهیم به مسئله وحدت نگاه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که وحدت یک واجب عینی است؛ وقتی از منظر دین و شریعت موضوع را بررسی می‌کنیم می‌بینیم که وحدت بستر و زمینه عبادت و تقوی هست و انجام بسیاری از وظایف شرعی و اجرای احکام اسلامی متوقف بر وجود وحدت است و در صورت عدم وحدت حتی انجام عبادات و اجرای احکام هم میسر نخواهد بود.

 

شیخ محبت‌نیا افزود: وقتی از منظر علوم اجتماعی یا سیاسی به مسئله وحدت نگاه کنیم می‌بینیم که اصلاً اگر وحدت نباشد جامعه یا حکومت و دولتی هم وجود نخواهد داشت و در صورت عدم وحدت هست که تفرقه، نفاق، درگیری و دیگر رذایل اخلاقی و مفسده‌ها شکل می‌گیرد درحالی‌که ارتباط بین جوامع اسلامی و مؤمنین باید به منزله یک جسد باشد که اگر یک عضوی از آن به درد آید دیگر اعضا خودشان را در آن شریک می‌دانند و شب‌بیداری می‌کشند.

 

عالم اهل‌سنت هرمزگان تأکید کرد: مسلمانان باید مانند یک بنیان مستحکم دست‌به‌دست هم دهند و خودشان را جدا از هم فرض نکنند؛ بلکه همگی بندگان الله و برادر باشند به نظرم در بحث وحدت راهکارهایی که برای اتحاد و همدلی مسلمانان لازم هست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست که مبادا بین پیروان مذاهب اسلامی اختلاف و درگیری وجود داشته باشد که بحمدالله به برکت نشست‌ها و کنفرانس‌ها و تبادل نظرهایی که در هفته وحدت صورت می‌گیرد هر ساله شاهد نتایج و دستاوردهای بسیار باارزش در زمینه وحدت هستیم .

 

وی خاطرنشان کرد: توفیق روزافزون برای تمامی دوستان زحمت‌کش در عرصه وحدت و تقریب تبیین از درگاه الله متعال خواهانم.

 

 عزت‌آفرینی از برکات حفظ وحدت است

 

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد غلامی رئیس تبلیغات اسلامی بندرخمیر، به بیان نتایج وحدت بین مسلمانان از منظر امام راحل پرداخت و اظهار کرد: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، وحدت امت اسلامی بود. مسلمانان بایستی با هم و در کنار هم باشند اما تمام تلاش دشمن بر این است که بین مسلمانان تفرقه ایجاد کند و آنها را از یکدیگر دور نگه دارد.

 

رئیس تبلیغات اسلامی بندرخمیر افزود: اگر امروز دم از وحدت می‌زنیم و برای حفظ آن هزینه می‌کنیم و داعیه‌دار و طلایه‌دار وحدت در جهان هستیم باید به آثار و برکات آن نیز توجه کنیم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامی در ادامه، عزت آفرینی را یکی از آثار حفظ وحدت در بین امت اسلامی نام برد و تصریح کرد: بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران در اندیشه سیاست، عزت از آن خدا دانسته و و چنین بیان می‌دارد که «ای مسلمین پیرو هر مذهبی که هستید دشمنی خانگی را کنار بگذارید و به فرمان خداوند بزرگ و قرآن کریم گردن نهید، خداوند متعال، عزت را برای خود و رسولش و مؤمنین قرار داده است»، لذا امام راحل به علمای اسلام توصیه می‌کند که نسبت به وحدت و تقریب تلاش و کوشش کنند.

 

وی همچنین، استقلال و آزادی سیاسی و رهایی از وابستگی را از دیگر برکات حفظ وحدت در بین امت اسلامی ذکر کرد و گفت: بنابراین ضرورت دارد که وحدت برای حفظ بقا و تمدن نوین اسلامی، استقلال و آزادی داشته باشد،جامعه وابسته و محروم از نعمت آزادی نمی‌تواند تمدن ساز باشد، لذا اگر بناست تمدن اسلامی تحقق یابد به وحدت امت اسلامی نیاز دارد.

 

رئیس تبلیغات اسلامی بندرخمیر ادامه داد: امام خمینی(ره) وحدت را یکی از نیازهای اساسی جامعه بشری برای سراسر عالم و تاریخ دانسته‌اند. لذا وحدت را عامل اتحاد و همبستگی و همچنین تفرقه را سبب ایجاد وابستگی سیاسی و ازبین رفتن آزادگی ملت‌ها می‌دانست.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامی در ادامه اذعان داشت: رژیم اشغالگر با کمترین امکانات و نیرو بر مسلمین چیره شده است و از تفرقه و جدایی بین امت اسلامی، برای ظلم و جور بر مردم فلسطین بهره می‌برد. لذا به کشورها فشار می‌آورد تا با رژیم اسرائیل پیمان دوستی ببندد و این به دلیل تفرقه‌ای است که دشمنان بین امت اسلامی ایجاد کرده‌اند، امام راحل فرمودند «متفرق نشوید تا مملکت شما مستقل شود و آزاد باشید» بنابراین اگر مسلمین اتحاد داشتند شرق و غرب نمی‌توانستند بر مسلمانان حکومت کنند.

 

وی اضافه کرد: از دیگر آثار اتحاد و وحدت از این رفتن جور و ظلم و ستم در جهان اسلام است، همه شاهدیم که امروزه مسلمانان مورد ظلم و ستم و بی‌عدالتی قرار گرفته‌اند، و دلیلش این است که وحدت و اتحاد آنگونه که باید، در بین امت اسلامی نیست. اگر وحدت وجود داشت ریشه‌های ظلم و فساد و استبداد در جهان اسلام خشک می‌شد، نمونه بارز آن، ملت ایران بودند که با دست خالی اما با وحدت و همبستگی موفق شد ریشه سلطنت استبدادی ۲۵۰۰ را از بین ببرد.

 

رئیس تبلیغات اسلامی بندرخمیر، رفع گرفتاری مسلمانان را یکی دیگر از برکات حفظ وحدت نام برد و با اشاره به مشکلات جهان اسلام در حوزه‌های مختلف خاطرنشان کرد: امروز جهان اسلام با مشکلات متعددی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و... دست و پنجه نرم می‌کند که برای برون‌رفت از این مشکلات و معضلات، راهی جز حفظ وحدت ندارد.

 

غلامی اضافه کرد: از دیدگاه امام خمینی(ره)، منشأ تمامی گرفتاری‌های مسلمین در اختلاف کلمه و عدم هماهنگی است، لذا به‌طور مداوم نسبت به ایجاد و حفظ وحدت و انسجام و یکپارچگی بین امت اسلامی هشدار می‌دادند و امیدوار بودند که وحدت کلمه بین اقشار مختلف مسلمین به ویژه دولت‌های اسلامی، به رفع گرفتاری‌های مسلمین کمک می‌کند.

 

وی با تأکید بر اینکه حفظ وحدت، آثار دیگری همچون پیروزی در برابر دشمنان داخلی و خارجی به همراه دارد، بیان داشت: اگر امروز در دورترین نقطه عالم، بواسطه تفرقه ایجادشده، مسلمانی مورد ظلم قرار می‌گیرد بعضا عنوان می‌کنند که «ظلم و ستم به مسلمانان، به ما ربطی ندارد»، اما در صورتی که اتحاد وجود داشت و به مسلمانی که مورد ظلم واقع شده بود، کمک می‌کردند و ظالم را سر جایش می‌نشاندند، ظلم و ستم ازبین می‌رفت.

 

رئیس تبلیغات اسلامی بندرخمیر گفت: امروزه جبهه کفر متحد هستند درحالی که اتحاد متعلق به جبهه اسلام است و پیروزی در برابر دشمنان خارجی و داخلی در گرو حفظ وحدت بین مسلمانان است.

 

حجت‌الاسلام غلامی با بیان اینکه افزایش قدرت مسلمانان و سیطره بر قدرت استکباری از دیگر آثار وحدت است، تصریح کرد: امام راحل در وصیتنامه خود به دولت‌ها ، ملت‌ها و نخبگان جوامع اسلامی توصیه کرده‌اند «انتظار نداشته باشید که از خارج از کشور، کسی به شما در رسیدن به هدف که همان اسلام و پیاده‌ کردن احکام است، کمک کند، خود باید به این امر حیاتی که استقلال و آزادی را تحقق می‌بخشد کمک کنید و علما و خطبای کشورهای اسلامی، دولت‌ها را دعوت کنند تا از وابستگی به دولت‌های خارجی، خود را رها و با ملت خود تفاهم کنند و در این صورت، پیروزی را در آغوش خواهند کشید، دولت‌ها را به وحدت دعوت کنند و از نژاد پرستی که مخالف دستور اسلام است بپرهیزند و با برادران ایمانی خود در هر کشوری و با هر نژادی که هستند دست برادری دهند که اسلام بزرگ، آنان را برادر خوانده است، اگر این برادری ایمانی با همت دولت‌ها و ملت‌ها و با تأیید خداوند متعال، روزی تحقق یابد خواهید دید که بزرگترین قدرت جهان را مسلمین تشکیل می‌دهند». این بیانات امام راحل بیانگر تیزبینی ایشان است.

 

وی در بخش پایانی سخنان خود، امنیت و آسیب‌ناپذیری را از برکات حفظ وحدت عنوان کرد و گفت: در صورتی که وحدت و انسجام در جوامع و کشورها برقرار باشد هیچ یک آسیب نمی‌بینند و در آرامش کامل بشر می‌بردند.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از