حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/03/23 | 2024/06/12

Logo

پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس اعلام کرد:

فاضلاب، سلامت مردم بندرعباس را تهدید می‌کند

فاضلاب، سلامت مردم بندرعباس را تهدید می‌کند

پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در بندرعباس اعلام کرد: نبود شبکه جمع آوری فاضلاب علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع در محل‌های ریزش پساب، سلامت مردم را نیز در معرض تهدید قرار داده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی«هرمز»، به نقل از روابط عمومی پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان، ورود فاضلاب شهری و صنعتی یا کشاورزی از طریق خورها و لوله‌های فاضلاب و همچنین تخلیه فاضلاب کشتی‌های تجاری و شناورهای صیادی در سواحل شهر بندرعباس از اصلی‌ترین عوامل افت کیفی محیط ساحلی است که خسارت‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی را بر ساکنان این ناحیه تحمیل می‌کند.

پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان با اشاره به عملیات نمونه برداری سومین گشت پروژه بررسی پارامترهای (شاخص ) کیفی آب در سواحل دریافت کننده و پساب تصفیه خانه شهر بندرعباس اضافه کرده است: به نظر می‌رسد در حال حاضر غلظت برخی از شاخص‌های آلایندگی مربوط به فاضلاب شهری از طریق کانال خروجی خور گورسوزان (در نتیجه ترکیب با حجم زیادی از فاضلاب تصفیه نشده از طریق آبراه های فرعی) با افزایش چند برابری غلظت آلایندگی وارد آب های ساحلی می‌شوند.

بر اساس اعلام این مرکز علمی پژوهشی ،در تحقیق حاضر با توجه به مشکل موجود در سواحل بندرعباس‌ مطابقت کیفیت پساب شهری تصفیه شده از تصفیه خانه شهر بندرعباس و فاضلاب ورودی به آب‌های ساحلی با استانداردهای زیست محیطی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

بررسی تاثیری ورود فاضلاب شهری از دهانه خور گورسوزان بر کاهش کیفیت آب‌های ساحلی شهر بندرعباس یکی دیگر از نتایج مورد انتظار این نمونه برداری است.

جهت اجرای این پروژه ۱۵ ایستگاه شامل سه ایستگاه در کانال خور گورسوزان و ۱۲ ایستگاه در آ ب‌های ساحلی شهر بندرعباس انتخاب و عملیات نمونه برداری با استفاده از قایق موتوری انجام شده است.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از