حالت تاریک

امروز : یکشنبه, 1403/03/06 | 2024/05/26

Logo

کارشناس انرژی:

خریدوفروش کارت سوخت سوداگری در بازار سوخت است

خریدوفروش کارت سوخت سوداگری در بازار سوخت است

یک کارشناس انرژی گفت: هر گونه خریدوفروش کارت سوخت با هر قیمتی در هر کجای کشور به‌نوعی مصداق بارز سوداگری در بازار است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی«هرمز»؛ محمدصادق مهرجو کارشناس انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ در خصوص اخبار منتشره درباره خریدوفروش کارت سوخت اظهار کرد: با وجود تکذیب این موضوع توسط مسئولان شرکت پخش فراورده‌های نفتی کشور، هر گونه خریدوفروش کارت سوخت با هر قیمتی در هر کجای کشور به‌نوعی مصداق بارز سوداگری در بازار است و موجب ایجاد تلاطم روانی در میان عموم مردم و مصرف‌کننده‌ها خواهد شد و حتی خبر آن در بعد اقتصادی نیز موجب افزایش قیمت و تأثیر بر انتظارات تورمی‌ خواهد شد.

 

وی با اشاره به بازارهای جانبی در برخی شهرستان‌ها و فروش بنزین به‌صورت ۲۰ لیتری در کنار جاده‌ها گفت: با ایجاد زمینه خرید و فروش بنزین بازار ثانویه در کشور ایجاد می‌شود که زمینه تکانه‌هایی در این بازار را به وجود می‌آورد و ناخوداگاه به صورت غیر مستقیم هزینه‌های حمل و نقل را نیز بالا می‌برد.

 

باید پشتوانه اعتماد مردم نسبت به مسئولان تقویت شود

 

وی با اشاره به حساسیت امروز جامعه نسبت به چنین خبرهایی افزود: حتی شایعات این موضوع می‌تواند اعتماد عمومی را نسبت به مسئولین کم کند و ممکن است موجب شود مردم به مسئولان بی‌اعتماد شوند.

 

این کارشناس انرژی گفت: باید پشتوانه اعتماد مردم نسبت به مسئولان تقویت شود و مسئولان نیز تلاش کنند تا تکانه‌های اقتصادی و قیمتی را در بازار کنترل کنند و علاوه بر روش‌های غیرقیمتی مسئولین راهکارهایی مثل توسعه سی‌ان‌جی را مدنظر داشته باشند.

 

وی با اشاره به اظهارات آقای سالاری در زمینه صرفه‌جویی روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین، گفت: این صرفه جویی در کنار افزایش تاکسی های برقی و هیبریدی و واردات تاکسی‌های برقی موجب تنوع در سبد سوختی و کاهش یارانه پنهان می‌شود و یا با اجرای منطقی و حساب شده اعطای بنزین به هر خانوار می‌توانیم یک سبد انرژی خانوار را تعریف کنیم.

 

محمدصادق مهرجو گفت: طرح مؤسسه پژوهش‌های مجلس موجب منطقی شدن مصرف انرژی در کشور خواهد شد و مصرف انرژی را منطقی خواهد کرد؛ ولی باید مدنظر داشته باشیم که این اصلاحات تدریجی باشد و برعکس نظر برخی از کسانی که اظهارنظر می‌کنند که با افزایش ناگهانی مردم مجبور به تغییر رویه می‌شوند این تغییر رویه باید تدریجی و به‌عنوان‌مثال طی ۵ سال و هر سال ۲۰ درصد باشد.

 

وی با اشاره به عدم توان عموم مردم در مدیریت این هزینه‌ها به‌خصوص در شهرستان‌ها گفت: اخبار منفی و تغییر ناگهانی قیمت می‌تواند مثل سال ۱۳۹۸ طبعات بد اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی را به دنبال داشته باشد.

 

راهکار کنترل بنزین در کشور چندوجهی است

 

وی در زمینه راهکارهای موجود اظهار کرد: مشکلات انرژی در کشور ما چندوجهی است و راهکار حل آن هم باید به‌صورت چندوجهی برنامه‌ریزی و اجرا شود.

 

وی با اشاره به برخی مشکلات در زمینه کارت سوخت‌، گفت: نمی‌شود یکباره اعلام کنیم همه باید از کارت سوخت شخصی استفاده کنند؛ زیرا برخی مشکلات کارت سوخت به زیرساخت‌ها برمی‌گردد و روند صدور کارت سوخت‌ها زمان بر است و پس از مشکلات سال ۱۳۹۸ برخی کارت سوخت‌ها قطع شد و هنوز در تامین آن مشکلاتی وجود دارد.

 

وی توضیح داد: سیستم کارت سوخت در کشور ما به سال ۸۶ بر می‌گردد و این سامانه پس از گذشت ۲۰ سال بروز رسانی نشده است و سیستمی کاملا بسته است که باز شدن آن هم ممکن است تهدیدهایی امنیتی را به دنبال داشته باشد.

 

باید با فرهنگ‌سازی به صمت اصلاح روند کنونی رویم

 

وی در پایان گفت: ایجاد بحران ذهنی و روانی با انتشار اخبار منفی بدترین کار است پس باید راهکار چندوجهی در نظر گرفته شود و نیمی از هزینه‌های مدنظر گرفته شده در واردات خودروهای برقی و گسترش تنوع سبد سوختی کشور هزینه کنیم تا میزان مصرف مدیریت شود.

 

وی افزود: در کنار این اقدامات باید با مردم صادق باشیم و برنامه‌ها را روشن اعلام کنیم و با فرهنگ‌سازی به صمت اصلاح روند کنونی رویم.

انتهای خبر/

 

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از