حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/02/05 | 2024/04/24

Logo

رئیس کل دادگستری هرمزگان تاکید کرد:

جبران جلسات لغوشده شورای شهر بندرعباس

جبران جلسات لغوشده شورای شهر بندرعباس

رئیس کل دادگستری هرمزگان از اعضای شورای شهر بندرعباس خواست، هر چه سریع‌تر جلسات لغوشده خود را با برگزاری نشست‌های فوق‌العاده جبران کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،  نشست هم‌اندیشی مسئولان قضایی استان هرمزگان با شهردار بندرعباس، شهرداران مناطق و رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس برگزار شد.

مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری هرمزگان در این نشست اظهار کرد: به عنوان یک شهروند عقیده دارم که طی دو سال اخیر در نتیجه تلاش شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر بندرعباس، پیشرفت‌های خوبی در مبلمان و منظر شهری ایجاد شده است. 

وی همچنین با اشاره به لزوم ایجاد جاذبه‌های گردشگری و تفریحی بیشتر برای شهروندان بندرعباسی و مسافرانی که به این نقطه از کشور سفر می‌کنند، گفت: ایجاد شهربازی، توسعه حمل و نقل و تفریحات دریایی و راه اندازی قطار شهری به موازات ساماندهی معتادین متجاهر و عمل به وظایف نهادهای حمایتی با همکاری شهرداری در خصوص کودکان کار از موضوعات حائز اهمیت در این خصوص می باشد.

قهرمانی در ادامه با اشاره به صدور ۲۰ دستور حمایتی قضایی جهت پیگیری مصوبات شورای شهر بندرعباس، افزود: با اقدام دستگاه قضایی، ۹۲ شرکت در استان هرمزگان شناسایی شدند که مالیات خود را در استان های دیگر پرداخت می‌کردند و با انتقال پرونده مالیاتی این شرکت‌ها به استان، علاوه بر افزایش درآمدهای مالیاتی، این مبالغ برای عمران و آبادانی شهر بندرعباس و دیگر مناطق استان اختصاص داده شد.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: شرکت‌هایی هم که مدعی هستند تنها بخشی از فعالیت آنها در استان هرمزگان است، مکلفند نسبت به آن بخش از فعالیت خود مالیاتشان را در این استان پرداخت کنند.

وی یادآور شد: در نتیجه همکاری دستگاه قضایی و دولت در حوزه مالیات، ۲ هزار و ۷۰۶ میلیارد تومان از محل عوارض و ارزش افزوده در سال ۱۴۰۱ پرداخت شده است. 

وی عنوان کرد: مبالغ اخذ شده در چهار ماهه امسال نیز حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۶۳ درصد رشد داشته است. 

رئیس کل دادگستری هرمزگان با بیان اینکه شهرداری بندرعباس برای تحقق اهداف و برنامه‌هایش نیازمند درآمد پایدار است، استفاده از ظرفیت بنادر، دریا و سواحل و افزایش سرمایه گذاری در این بخش ها را به منظور تحقق منابع درآمد دائمی و پایدار بسیار مهم عنوان کرد.

وی در ادامه با اشاره به برخی معضلات شهری بندرعباس از جمله رها شدن سگ‌های بلاصاحب، آلودگی‌های ناشی از فاضلاب و پسماند شهری و جرائم و آسیب‌های ناشی از فعالیت ضایعاتی‌های غیرمجاز، چاره‌اندیشی فوری برای تکمیل طرح‌های ناتمام در این خصوص را خواستار شد.

قهرمانی همچنین با بیان اینکه دستفروشان میوه در بخش‌های از شهر بندرعباس با مشکلات جدی برای عرضه محصولاتشان مواجه هستند از شهرداری و شورای شهر بندرعباس خواست با تعیین محلی مناسب و تجهیز آن به امکانات رفاهی استاندارد برای استقرار و رفع مشکلات این افراد اقدام کنند.

این مقام قضایی بیان داشت: کارگروه ویژه‌ای برای بازگشایی معابر و گذرگاه ها در محدوده بافت‌های فرسوده شهر بندرعباس نیز تشکیل شده و این کارگروه مکلف است در راستای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهر، نسبت به بسترسازی لازم و تهیه زیرساخت های شهری در این بافت‌ها با اولویت تعریض و بازگشایی معابر اقدام کند. 

رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین از تشکیل شعب ویژه رسیدگی به مسائل مرتبط با شهرداری و حوزه خدمات شهری در دادسرا و محاکم قضایی این استان خبر داد و گفت: شعب ویژه جهت رسیدگی تخصصی و به موقع به پرونده های مرتبط با حوزه خدمات شهری راه اندازی می شوند و با ایجاد این شعب، رسیدگی به مسائل و مشکلات این حوزه، سرعت می‌گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تعطیلی خدمت‌رسانی به مردم، از مصادیق بارز نقض حقوق عامه است، گفت: هیچ شخصی در هیچ جایگاهی حق ندارد، روند خدمت‌رسانی به مردم را تعطیل کند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به تعطیلی‌های مکرر جلسات شورای شهر بندرعباس به علت اختلافات برخی از اعضا و بازتاب ناخوشایند آن در بین مردم و افکار عمومی، یادآور شد: در صورت ادامه این روند با توجه به نگرانی‌های منعکس‌شده از سوی مردم به دستگاه قضایی، دادستان بندرعباس در راستای صیانت از حقوق عامه به این موضوع ورود خواهد کرد.

وی همچنین با بیان اینکه در نتیجه لغو هفت جلسه شورای شهر بندرعباس، بخش قابل توجهی از مصوبات و تصمیم گیری ها معطل مانده است، از رئیس و اعضای شورای شهر بندرعباس خواست، هر چه سریع‌تر جلسات لغو شده خود را با برگزاری نشست های فوق العاده جبران کنند.

در ادامه، مهدی نوبانی شهردار بندرعباس با تشکر از پیگیری‌های رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان در رابطه با توسعه خدمات شهری با هدف تأمین رفاه شهروندان، گزارشی از اقدامات، دستاوردها و برنامه‌های شهرداری بندرعباس در حوزه های مختلف ارائه کرد. 

همچنین مصیب نظری رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس و سید محمدرضا موسوی عضو این شورا نیز طی سخنانی، نقطه نظرات خود را در راستای افزایش تعاملات و همکاری‌های فی‌مابین مجموعه شهرداری و شورای شهر بندرعباس با دستگاه قضایی استان مطرح نمودند.

انتهای خبر /

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از