حالت تاریک

امروز : یکشنبه, 1403/01/26 | 2024/04/14

Logo

شبکه بهداشت قشم اعلام کرد:

ثبت ۲۳۱ حیوان گزیدگی در قشم

ثبت ۲۳۱ حیوان گزیدگی در قشم

شبکه بهداشت قشم اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تا پایان دی‌ماه؛۲۳۱ مورد حیوان گزیدگی در قشم درمان و پیگیری شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی«هرمز»؛ به نقل از فارس؛ یاسر مرادی گفت: از ابتدای امسال ۲۳۱ مورد گزیدگی ناشی از حیوانات به واحد پیشگیری و درمان هاری این شبکه در شهر قشم مراجعه و واکسن دریافت کرده اند که از این تعداد ۲۲۵ نفر ایرانی و پنج نفر غیر ایرانی بوده اند.

 مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم ادامه داد: در این بازه زمانی۱۶۳ مورد معادل ۷۰ درصد ناشی از گزیدگی از سوی سگ و ۶۸ مورد نیز ناشی از گزیدگی از سوی گربه و سایر حیوانات در این واحد ثبت و گزارش شده است.

مرادی توضیح داد: از جمله عوارض حیوان گزیدگی بروز بیماری هاری است که یک بیماری عفونی حاد و کشنده ویروسی با درصد کشندگی بالا به صورت ۱۰۰ درصد است.

وی تعداد دفعات تزریق واکسن و سرم هاری را وابسته به زخم ایجاد شده عنوان کرد و گفت: از ۱۶۳ مورد سگ گزیدگی ۹۹ مورد از سوی سگ های دارای صاحب و ۶۴ مورد سگ‌های بدون صاحب بوده است.

مرادی اضافه کرد: این بیماری کشنده بین حیوانات و انسان مشترک بوده و بیشتر به وسیله گزش حیوان آلوده مانند سگ (گله، خانگی، نگهبان، ولگرد و نظایر آن)، گربه، خفاش، راسو، گاو، گوسفند، بز، الاغ و نظایر آن به انسان منتقل می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم اظهار کرد: در صورت بروز علایم بیماری هاری چه در انسان و چه در حیوان، درمان ناپذیر نبوده و سرانجام به مرگ منجر می‌شود، البته افرادی که توسط حیوانات اهلی و وحشی گاز گرفته می‌شوند در صورت مراجعه سریع به مراکز پیشگیری هاری، به این بیماری مبتلا نخواهند شد. حیوانات انجام می‌شود، شستشوی زخم به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای هر زخم و سپس تزریق واکسن کزاز و سرم و واکسن ضدهاری است.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از