حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/03/23 | 2024/06/12

Logo

دبیر ستاد انتخابات هرمزگان خبر داد:

ثبت‌نام ۲۷نفر تاکنون برای انتخابات مجلس در هرمزگان

ثبت‌نام ۲۷نفر تاکنون برای انتخابات مجلس در هرمزگان

دبیر ستاد انتخابات استان هرمزگان از ثبت نام نهایی ۲۷نفر در سه حوزه انتخابیه استان طی روزهای گذشته خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، محمدجواد خجسته در جمع خبرنگاران در خصوص ثبت‌نام نهایی انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از ۲۷ مهرماه ثبت نام نهایی داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی آغاز شد و تاکنون در سطح استان و در سه حوزه انتخابیه ۲۷ نفر ثبت نام کرده‌‌اند. 

 

وی افزود: در روز اول هفت داوطلب ثبت نام نهایی را انجام دادند و در روز دوم نیز ۶ نفر اقدام به ثبت نام کردند و آمار ثبت‌نام کنندگان در روز سوم نیز ۱۴ نفر بود. 

 

خجسته عنوان‌کرد: در روز سوم ثبت‌نام داوطلبان هشت نفر در حوزه انتخابیه مرکز استان، سه نفر در حوزه انتخابیه شرق و سه نفر نیز در حوزه انتخابیه غرب هرمزگان نام‌نویسی کرده‌اند. 

 

دبیر ستاد انتخابات استان هرمزگان گفت: ۱۶ تا ۲۲ مرداد ماه سال جاری پیش ثبت نام دوازدهمین دوره انتخابات مجلس انجام شد که در این مرحله ۴۰۵ نفر در هرمزگان ثبت نام کرده بودند. 

 

وی با اشاره به اینکه پس از استعلام از مراجع شش گانه در این زمینه، به اعتراضات نیز رسیدگی شد افزود: بر اساس اطلاعیه شماره هشت ستاد انتخابات کشور، در اجرای ماده ۵۳ قانون انتخابات، ثبت‌نام نهایی متقاضیان داوطلبی انتخابات سراسری دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از روز پنجشنبه ۲۷ مهر آغاز و تا چهارشنبه سوم آبان ماه به مدت هفت روز ادامه دارد. 

 

 

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری هرمزگان خاطر نشان کرد: زمان ثبت نام از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ تعیین شده و داوطلبان می توانند به منظور اعلام داوطلبی خود از طریق رایانه و با دریافت رمز یکبار مصرف از شماره تلفن همراهی که با آن پیش ثبت نام خود را انجام داده‌اند، به درگاه keshvar.moi.ir مراجعه کرده و نسبت به تکمیل کاربرگ ثبت نام و بارگذاری مدارک و اطلاعات مورد نیاز اقدام کنند. 

 

خجسته با اشاره به ماده ۳۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، در زمینه شرایط انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام گفت: اعتقاد و التزام عملی به اسلام، التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن، نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه، داشتن سلامت جسمی و روانی به گونهای که توانایی متعارف انجام وظایف نمایندگی را داشته باشد، گواهی معتبر و مورد تأیید بالاترین مقام نهاد یا مؤسسات مربوط مبنی بر داشتن حداقل پنج سال سابقه فعالیت اجرایی یا آموزشی یا پژوهشی یا قضایی در یک یا همه آنها در بخش دولتی ، عمومی یا غیرعمومی و داشتن کارت یا گواهی پایان‌خدمت وظیفه یا معافیت دائم قانونی از ویژگی‌های مشخص شده برای ثبت‌نام نهایی متقاضیان است. 

 

وی افزود: حداقل سن داوطلبان ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال تمام است و با زدن دکمه ثبت نهایی اطلاعات مورد نظر به وزارت کشور و شورای نگهبان ارسال خواهد شد و قابل ویرایش مجدد نخواهد بود. 

 

خجسته با بیان اینکه در استان سه حوزه انتخابیه داریم گفت: در این مرحله از ثبت‌نام امکان تغییر حوزه انتخابیه وجود دارد و داوطلبان می توانند حوزه خود را تغییر دهند. 

 

وی تصریح کرد: سال ۱۳۹۸ قانونی برای شفافیت تأمین هزینه های انتخابات مصوب شد که در آن زمان اجرایی نشد اما در این انتخابات باید منابع تأمین هزینه‌ها و چگونگی هزینه این منابع مشخص شود. 

 

به گفته وی؛ بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، بانک‌ها باید برای ایجاد حساب غیرتجاری در این خصوص برای داوطلبان انتخابات اقدام کنند تا در زمان برگزاری انتخابات و بعد از آن از اطلاعات موجود برای رسیدگی استفاده شود. 

 

دبیر ستاد انتخابات استان با اشاره به اینکه طبق اعلام ستاد انتخابات کشور مهلت ثبت‌نام تمدید نخواهد شد، ابراز داشت: از متقاضیان داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی درخواست می‌شود در موعد مقرر به سامانه مذکور مراجعه و ثبت‌نام خود را قطعی کنند. 

 

خجسته با بیان اینکه در این دوره از انتخابات، از همه ظرفیت‌های صدا و سیما هم استفاده خواهد شد، تأکید کرد: برای اجرای راهبردهای چهارگانه مقام معظم رهبری، برنامه‌هایی در سطح کشور و استان‌ها تدوین شده تا با اجرای آن‌ها شور و نشاط و امیدواری در جامعه افزایش یابد. 

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از