حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/02/05 | 2024/04/24

Logo

شکوفایی اقتصاد مقاومتی؛

(مسجد) محور تحول محله؛ اینجا حال مردم خوب است

(مسجد) محور تحول محله؛ اینجا حال مردم خوب است

مسجد، نقطه یکنواختی، یک‌رنگی و وحدت رویه است، مکانی که مسئولان همه در یک رده قرار می‌گیرند.

حجت‌الاسلام حمید غلام‌پور راهیار بنیاد هدایت در استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز، ضمن تشریح وضعیت شبکه امامت در این استان اظهار کرد: هرمزگان بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و حدود ۵۴۰ روحانی در آن مشغول به تبلیغ هستند که ۱۵۰ نفر از آن‌ها تحت عنوان امام محله، روستا و پایگاه فرهنگی، اجتماعی فعال‌اند. همچنین شبکه شریکه الامام ۱۲۰ نفر هستند که در قالب گروهی سازماندهی شدند.

وی بیان کرد: ۳۲۰۰ مسجد در سطح استان فعال است که ۲ هزار و ۳۸۸ مورد آن به ثبت رسیده است، از طرفی ۱ هزار و ۱۳۵ هیئت مذهبی جز ظرفیت‌های استان به شمار می‌رود و ۱۳۲ خانه عالم در اختیار مبلغان است و از سوی دیگر ۳۱۲ خانه قرآنی فعال داریم.

حجت‌الاسلام غلام‌پور تصریح کرد: باتوجه‌به تجربه میدانی که داریم به دنبال آن هستیم تجربه‌محور باشیم و این تجربیات را منتقل و کار تشکیلاتی ارائه دهیم و ظرفیت بارش فکری در اذهان امامان ایجاد کرده و باعث رشد یکدیگر شویم.

راهیار بنیاد هدایت در هرمزگان خاطرنشان کرد: چند تجربه میدانی توسط امام اهل‌سنت و شیعه و پایگاه‌های اجتماعی در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی و کاشت گیاهان مختلف در شهرستان بشاگرد و جایگزینی کشت نوین به‌جای سنتی در راستای کاهش هزینه و افزایش محصول ارائه شده است.

وی گفت: همچنین ایجاد کسب‌وکاری در بازارچه روستایی و ساخت مسجد از دیگر خروجی‌هاست که ۸۰ درصد مردمی است، به‌طورکلی بهترین کار دولت در شبکه امامت، کاهش تصدی‌گری و واگذاری کار به مردم است تا حکمرانی نرم مسجد شکل بگیرد و شبکه امامت به‌خوبی کارش را عهده‌دار شود.

غلام‌پور ادامه داد: مسئولان نیز می‌توانند در این مسیر تسهیلگری کنند، ما نیز می‌توانیم با مطالبه‌گری، مردم را پای‌کار بیاوریم، دراین‌خصوص تجربه میدانی داریم؛ برای نمونه؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهرام سلحشور در شهرستان بندر خمیر کار زیبایی انجام دادند و برای کاهش آمار بیکاری، در جوار مسجد، اقدام به راه‌اندازی یک مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای کرده است.

راهیار بنیاد هدایت در هرمزگان با بیان اینکه این خدمتی با رویکرد تمدنی است عنوان کرد: باروحیه مطالبه‌گری می‌توان مسئولان را پای‌کار آورد، متأسفانه در داشتن روحیه مطالبه‌گری ضعیف هستیم، در این باره بهترین کاری که امام در محله می‌تواند انجام دهد، زنده نگاه‌داشتن روحیه مطالبه‌گری و اعتمادسازی بین مردم و مسئولان است.

وی بیان کرد: اکثر مسئولان پیوست‌های فرهنگی را در برنامه‌هایشان دارند و می‌خواهند به‌عنوان گزارش کارشان ثبت شود پس بهتر آن است که با همراهی امامان بتوانند آن را تحقق بخشند، در این عرصه اکثر ادارات و نهادها به‌خوبی می‌دانند آن چه می‌تواند دوام مؤثری داشته باشد کاری است که از مرکز محله و مسجد و از سوی امام شکل‌گرفته باشد.

حجت‌الاسلام غلام‌پور خاطرنشان کرد: آن ریل‌گذاری که مقام معظم رهبری ایجاد کرده‌اند همه را به سمت مسجد گسیل داده‌اند. مهرواره اوج شکل گرفت تا مسجد به ریل تمدن‌سازی بازگردد، حالا تقویت حلقه‌های میانی نیز بر عهده امام است و مردم این حلقه‌های میانی هستند.

راهیار بنیاد هدایت در استان هرمزگان اذعان داشت: گاهی می‌بینیم در روستایی، مردم از وضعیت معاش ناامید هستند، اما امام با اعتمادسازی و معرفی نمونه‌های موفق در جهت همراه بودن با اهالی در رفع مشکلات قدم برداشته است، ما نیز باید در اعتمادسازی قدم برداریم و جامعه تبلیغی باید مهارت ارتباط مؤثر را بیاموزد.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم این مطالبه‌گری و اعتماد را بازسازی کنیم بسیاری از مشکلات رفع می‌شود، در این باره اگر الگوهای موفق را معرفی کنیم، حلقه‌های میانی می‌مانند.

راهیار بنیاد هدایت در استان هرمزگان با بیان اینکه مسجد نقطه یکنواختی، یکرنگی و وحدت رویه است، مسجد مکانی است که مسئولان همه در یک رده قرار می‌گیرند.

وی افزود: اگر به عقبه مسجد نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که مسجد کانون و کارخانه انسان‌ساز است و این کامل‌ترین جمله روز در خصوص این مکان معنوی است، در باب اهمیت مسجد همین بس که بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی ره فرمودند: «مسجد، سنگر است» و امام راحل با بیان این جمله، حجت را بر ما کامل کردند.

راهیار بنیاد هدایت در استان هرمزگان به سخنی از شهید حاج‌قاسم اشاره کرد و گفت: این شهید والامقام در دیدار با ائمه جماعات تهران، خطاب به حاضران چنین بیان کردند که شماها فقط امام‌جماعت مسجد نیستید؛ بلکه مسجد در واقع مقر و قرارگاه عملیاتی شماست و همه شما امامی به وسعت یک محله هستید، بدین معنا که نقطه اثر شما باید یک محله باشد.

حجت‌الاسلام‌ غلام‌پور ادامه داد: مقام معظم رهبری در جایی فرموده‌اند که امام محله باید اهالی محله را عیال خود بداند و مشکلات آنان را مشکلات خود بداند؛ لذا همه اینها بیانگر جایگاه و اهمیت مسجد و امام محله است، لذا وی برای رفع مشکلات ریز و کلان محله، باید برنامه‌ریزی داشته باشد و این همان چیزی است که امام محله باید در شرایط کنونی موردتوجه قرار دهد.

(مسجد) محور تحول محله؛ اینجا حال مردم خوب است

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از