حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/03/23 | 2024/06/12

Logo

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر تأکید کرد:

ایجاد زمینه حضور استان‌های غیرساحلی در استان‌های ساحلی

ایجاد زمینه حضور استان‌های غیرساحلی در استان‌های ساحلی

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: زمینه حضور استان‌های غیر ساحلی در استان‌های ساحلی ایجاد شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، حسن بیک محمدلو، در نشست کارگروه اقتصاد دریامحور هرمزگان عنوان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در رابطه با توسعه دریامحور، اظهار کرد: دریا برخی ملزومات و مقدمات واجبی دارد که قبل از ورود به اقتصاد باید به آن‌ها پرداخته شود.

 

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: توسعه دریا محور پنج رکنِ، امنیتی، علم و فناوری، محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی دارد که متولی بخش امنیتی و محیط‌زیستی مشخص است اما باید برای بخش‌های دیگر این توسعه نیز متولی ایجاد شود تا بخش‌های اجتماعی، علمی و اقتصادی دریا به حال خود رها نشود.

 

وی گفت: تشکیل کارگروه‌های مرتبط، تعیین کد فعالیت‌های اقتصادی و تقسیم کار راهبردی و ماتریسی، تعیین روش‌هایتأمین مالی جدید، تعیین مناطق ساحلی و الزام به محاسبه سهم ارزش افزوده مناطق ساحلی با استفاده ز از حسابداری اقماری و استفاده از مشارکت مناطق آزاد و سازمان مکران از پیشنهاداتی است که باید در راستای توسعه دریامحور استفاده شود.

 

بیک محمدلو عنوان‌کرد: سهم اقتصاد دریا در جهان، در حال ۲ برابر شدن است و اندونزیایی‌ها و ویتنامی‌ها در اقتصاد دریا بسیار نسبت به کشورهای دیگر پیشی دارند و چینی‌ها نیز موفق شده‌اند در ۲ برنامه پنج ساله، سهم دریا را در اقتصاد خودشان بالا ببرند.

 

وی تصریح‌کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی به دنبال پیشرفت دریایی و توسعه دریامحور هستند که اقتصاد یکی از بخش‌های آن است، بنابراین باید ساختاری ایجاد شود که در برگیرنده‌ی همه‌ ابعاد پیشرفت دریایی باشد.

 

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر ترغیب به هم پیوندی استانی، عنوان‌کرد: استان‌ها باید از مزیت‌های نسبی هم بهره بگیرند و زمینه حضور استان‌های غیر ساحلی در استان‌های ساحلی ایجاد شود تا زمینه‌های جدیتأمین مالی از استان‌های غیر ساحلی برای توسعه در ساحل و دریا ایجاد شود.

 

گفتنی است، در این نشست، مطالعات تطبیقی دولت سیزدهم برای توسعه دریامحور به عنوان محور و مبنای توسعه در استان هرمزگان تعیین شد.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از