حالت تاریک

امروز : جمعه, 1402/12/11 | 2024/03/01

Logo

امام جمعه بندرعباس:

اعتکاف بعد معنوی انسان‌ها را تقویت می‌کند

اعتکاف بعد معنوی انسان‌ها را تقویت می‌کند

امام جمعه بندرعباس بر لزوم فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ اعتکاف سخن گفت و آن را تقویت کننده بعد معنوی انسان‌ها دانست.

به گزارش پایگاه خبری «هرمز»؛ به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه بندرعباس، حجت‌الاسلام محمد عبادی‌زاده، در جلسه ستاد برگزاری اعتکاف استان هرمزگان که با حضور مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی هرمزگان، ائمه جماعات مساجد برگزار کننده اعتکاف و فعالین فرهنگی عرصه اعتکاف در سالن جلسات دفتر امام جمعه بندرعباس برگزار شد، با اشاره به اهمیت اقامه فریضه‌های الهی، اظهار کرد: بر اساس آیات و روایات اقامه فریضه‌های الهی از انجام آن‌ها دارای ارزش بیشتری است. چراکه اقامه یک فریضه الهی مانند نماز تنها به معنی نماز خواندن نیست بلکه به فرهنگ‌سازی و ترویج نماز در جامعه، اقامه گفته می‌شود.

وی با ذکر این نکته که اعتکاف بعد معنوی انسان‌ها به خصوص جوانان را تقویت می‌کند  در زمینه فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ اعتکاف دارای پاداش عظیم الهی هستند، بیان کرد: او این مهم را می‌توان در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و عمل به فرمایشات ولی فقیه یعنی معنویت‌گرایی دانست که خود این امر نیز دارای فیض جداگانه‌ای است.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان با اشاره به لزوم مردمی کردن فعالیت‌های فرهنگی و دینی، تصریح کرد: تدوین فعالیت‌ها مبتنی بر ظرفیت‌های مردمی باعث دوام و ماندگاری یک فرهنگ و آئین خواهد شد چراکه مردم برای اجرای برنامه‌های خود منتظر نهادهای دولتی و مسئولین نخواهند بود اما فعالیت مدیران دولتی و حاکمیتی در اجرای برنامه‌ها با تغییر پست‌های مدیریتی دچار نوسان خواهد شد.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده تصریح کرد: دخیل شدن مردم‌ در امر تدوین برنامه‌های غدیر یک نمونه و الگوی موفق مردمی سازی فعالیت‌ها بود که تغییر آن در سطح استان قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه ترویج نذر و وقف اعتکاف از اهمیت ویژه‌ای برای فرهنگ‌سازی در زمینه اعتکاف محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: ترویج تذر و وقف اعتکاف می‌تواند درآمدهای پایدار برای برگزاری این مراسم مقدس را تامین کند.

امام جمعه بندرعباس،جوانان و نوجوانان را الگو پذیر دانست و گفت: باید تدبیری اندیشیده شود که جوانان در کنار بزرگ‌ترها در مراسم اعتکاف حضور داشته باشند تا روحیه معنوی آن‌ها در کنار افراد با تجربه و الگو تقویت شود.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده، ضمن تاکید بر این نکته که کتابچه دستورالعمل‌های سلوکی برای معتکفین تدوین شود، تصریح کرد: بسیاری از مساجد در تراز اعتکاف نیست؛ چراکه در فرایند ساخت برخی از این مساجد، برگزاری اعتکاف در نظر گرفته نشده است و بسیاری از امکانات لازم برای برگزاری اعتکاف در آن‌ها دیده نشده است که این روند را در احداث مساجد جدید مدیریت خواهیم کرد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از