حالت تاریک

امروز : دوشنبه, 1403/03/07 | 2024/05/27

Logo

با اجرای خط جدید انتقال آب؛

آبرسانی آب‌شیرین‌کن خلیج‌فارس به شهرها و روستاها

آبرسانی آب‌شیرین‌کن خلیج‌فارس به شهرها و روستاها

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از تأمین آب شرب جمعیتی بالغ بر ۴۰ هزار نفر در دو شهر و ۲۹ روستای شهرستان‌های بندرعباس و خمیر خبر داد.

به گزارش شبکه ازلاع رسانی هرمز؛ عبدالحمید حمزه‌پور با بیان اینکه سهم هرمزگان از خط انتقال آب‌شیرین‌کن خلیج‌فارس در حال افزایش است، تصریح کرد: باتوجه‌به هم‌جواری شهرستان خمیر و بندرعباس با سایت و خط انتقال آب‌شیرین‌کن خلیج‌فارس و عبور خط انتقال از این دو شهرستان، شرکت آب و فاضلاب هرمزگان باهدف رفع مشکلات کم‌آبی، در حال افزایش ظرفیت استفاده از این خط انتقال است.

وی ادامه داد: بندر خمیر و روستاهای مسیر به‌عنوان اولین مناطق بهره‌مند از آب تولیدی آب‌شیرین‌کن خلیج‌فارس بودند، ادامه داد: روستای رضوان در شهرستان بندرعباس دومین منطقه بهره‌مند از خط انتقال خلیج‌فارس بود که سال گذشته به این خط متصل شد و تنش آبی حاکم بر آن مرتفع و مردم از آب شرب پایدار بهره‌مند شدند.

به گفته حمزه‌پور، شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در ادامه استفاده از ظرفیت‌های پیش‌بینی‌شده، در آینده برای تأمین آب شهر علوی و ۹ روستای مجتمع کشار شهرستان خمیر از این خط انتقال برنامه‌ریزی کرده و عملیات اجرایی خط انتقال نیز توسط سرمایه‌گذار آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان افزود: برای تأمین نیاز آبی مشترکین شهر علوی و مجتمع کشار، ۲۱ کیلومتر خط انتقال توسط سرمایه‌گذار اجرا خواهد شد.

وی پیشرفت فیزیکی اجرای این خط انتقال را ۳۰ درصد اعلام کرد.

وی همچنین از اجرای زون دیگر خط انتقال آب خلیج‌فارس برای تأمین آب یک شهر و ۱۲ روستای واقع در شهرستان بندرعباس خبر داد و گفت: برای تأمین نیاز آبی این مناطق نیز ۲۸ کیلومتر خط انتقال با اعتباری بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد ریال احداث می‌شود.

حمزه‌پور همچنین به عملیات احداث ۲ باب مخزن با ظرفیت هر کدام یک هزار مترمکعب در طول اجرای خطوط انتقال اشاره کرد و گفت: برای احداث این تعداد مخزن اعتباری بالغ بر ۳۶۰ میلیارد ریال پیش‌بینی‌شده است.

مدیرعامل آبفا افزود: با اجرای این خط، شهرهای تازیان و علوی و روستاهای تهلو، انگوران، چاه گود، کشار بالا، کشار چمردان، کشار دوستنی، کشار زیر، کشار سرگپ و چاه لیمو در شهرستان خمیر و روستاهای بنوبند، بنوبند پاسنگ، شهرو، چاهو، بلندو، سودرو، گربند، محمدآباد، قلات بالا، قلات پائین، کنارو و محمد شمسی در شهرستان بندرعباس از محل آب‌شیرین‌کن خلیج‌فارس تأمین آب می‌شوند.

وی همچنین با قدردانی از توجه ویژه دولت به حل تنش آبی استان هرمزگان ادامه داد: همدلی و هم‌افزایی موجود که با حمایت‌های ویژه دولت و پشتیبانی‌های وزارت نیرو و استانداری همراه است، آینده روشنی پیشروی تأمین آب هرمزگان است که امیدواریم این پروژه به‌زودی تکمیل و وارد مدار بهره‌برداری شود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از