حالت تاریک

امروز : جمعه, 1402/12/11 | 2024/03/01

Logo

معاون استاندار هرمزگان مطرح کرد:

فناوری اولین بسته افتتاحیه در سفر رئیس‌جمهور

فناوری اولین بسته افتتاحیه در سفر رئیس‌جمهور

معاون استاندار هرمزگان گفت: ارتباطات و فناوری اولین بسته پیشنهادی افتتاحیه از پروژه‌های دور دوم سفر رئیس جمهور به استان از مجموع ۲۱ پروژه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT) است.

به گزارش خبرنگار حوزه اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی «هرمز»؛ دکتر محسن خاکی نهاد شامگاه دوشنبه ۲۵ دی‌ماه در دیدار با حسن سالاریه معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی کشور با بیان اهمیت الکترونیکی کردن فرایندها و اقدامات در دولت سیزدهم عنوان کرد: یکی از مأموریت‌های اصلی دولت سیزدهم در استان اجرایی کردن حکمرانی هوشمند است و فعالیت‌های سازمان فضایی نیز در همین زمینه می‌تواند مکمل برنامه‌ها باشد.

رئیس توسعه اقتصاد دیجیتال در استان گفت: با توجه به اینکه اقدامات خوبی در زمینه حکمرانی هوشمند صورت گرفته است، هرمزگان این آمادگی را دارد در راستای فعالیت‌های حکمرانی هوشمند با استفاده از ظرفیت و فناوری سازمان فضایی کشور در زمینه های مختلف زمینه برنامه ریزی لازم را برای مسئولان استان در بخش‌های مربوطه فراهم کند تا به صرفه جویی و جلوگیری از هدررفت انرژی و هزینه‌ها بیانجامد و تخمین محصولات کشاورزی به عنوان نمونه، نقش مهمی در تولید غذا، کاهش مصرف آب و افزایش راندمان کشاورزی کشور خواهد داشت و با ادامه این روند برای محصولات استراتژیک استان، اتفاقات بهتری را نیز در این حوزه رقم می‌خورد.

خاکی‌نهاد با بیان اینکه مدیریت منابع و ظرفیت‌های تولیدی نیاز به هوشمندسازی دارد، تصریح کرد: متأسفانه آمار دقیقی از میزان تولید، داشت و برداشت محصولات در گذشته وجود نداشت و تخصیص حجم زیادی از اراضی برای کاشت این محصولات باعث مصرف مقدار زیادی از منابع آبی کشور نیز شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه یکی از اهداف و اولویت‌های دولت سیزدهم، الکترونیکی کردن فعالیت‌های دولت و تسریع در روند امور ارتباطات و فناوری بوده،؛ اولین بسته پیشنهادی افتتاحیه از پروژه‌های دور دوم سفر رئیس جمهور به استان از مجموع ۲۱ پروژه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT) است.

 خاکی‌نهاد به اجرای فیبر نوری در استان اشاره و عنوان کرد: با برگزاری جلسات متعدد در جهت رفع مشکلات مردم در حوزه فناوری اطلاعات سرعت بسیار خوبی در پروژه‌ها صورت گرفت.

وی ادامه داد: در شهرستان‌های بندرلنگه، کنگ و بوموسی فاز ایجاد پوشش فیبر نوری برای خانوارها و کسب و کارها تکمیل و هم اکنون در فاز اتصال بوده و درجاسک نیز با ۷۰ درصد پیشرفت در مرحله پایانی قراردارد، همچنین در بندرعباس بیش از ۱۰۰ کیلومتر حفاری انجام شده و پروژه در حال اجرا و از سرعت مناسبی برخورداراست.

معاون توسعه مدیریت و منابع با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی استاندار هرمزگان در بخش‌های مختلف و نگاه ویژه وی به بخش فناوری اطلاعات استان بیان کرد: در دولت سیزدهم استان هرمزگان به کارگاه سازندگی در بخش‌های مختلف تبدیل شده و این حاصل تلاش جمعی، همدلی و هم افزایی همه مدیران است.

در ادامه معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و مدیر معین پروژه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارهای استان هرمزگان با اشاره به فعالیت‌ها و ظرفیت‌های موجود سازمان فضایی کشور گفت: سازمان فضایی ایران می‌تواند در مدیریت استراتژیک محصولات کشاورزی و همچنین سایر منابع تولیدی استان کمک کند.

حسن سالاریه با اشاره به ظرفیت‌های سازمان فضایی ایران عنوان کرد: جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش هزینه‌های تولید از طریق استفاده از ظرفیت‌های سازمان فضایی در شناخت و برآورد محصولات مناطق مناسب فعالیت و کسب و کار از جمله شیلات، مسکن و ... بسیاراهمیت دارد.

معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران بیان کرد: با توجه به اینکه تصاویر ماهواره‌ای بهترین ابزار برای تخمین سطح زیرکشت هستند، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند تفاهم‌نامه‌ای را برای توسعه کشاورزی هوشمند با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین ارتباطات و فناوری اطلاعات با استانداری در یک منطقه‌ای خاص و قطب استان به عنوان پایلوت منعقد نماید.

وی با بیان اینکه برای ۲۴ محصول کشاورزی برنامه‌ریزی شده است، یادآور شد: با استفاده از فناوری فضایی سطح زیرکشت محصول برنج در استان‌های قطب (گیلان و مازندران) تخمین زده شد که این اقدام برای هرمزگان به خصوص در بخش شیلات و باغات و سایر منابع نیز میسر است.

سالاریه ادامه داد: استفاده از داده‌های ماهواره‌ای از جمله ماهواره خیام در جهت تعیین مقدار سطح زیرکشت محصولات و تولیدات در بخش‌های مختلف و حتی تغییر کاربری اراضی نیز امکانپذیر است که نیاز به همکاری جوامع محلی، دانشجویان دانشگاه‌های رشته های مرتبط و استقرار کارشناسان با کمترین هزینه در منطقه دارد.

لازم به ذکر است در پایان مقرر شد به زودی جلسه‌ای با حضور سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران و مدیر معین پروژه فیبر نوری منازل وکسب و کارهای استان هرمزگان، روسای دانشگاه‌های استان و پارک علم و فناوری موضوعات استان برگزار و طرح‌های پیشنهادی پس از بررسی و تصویب به عنوان پایلوت توسط سازمان فضایی کشور در استان اجرا شود.

در این جلسه مدیر کل فناوری اطلاعات استان، مدیر کل ارتباطات و زیرساخت استان و مدیرعامل شرکت پیشگامان نیز به ارائه گزارشی از اقدامات در خصوص اجرای پروژه‌های فیبر نوری پرداختند.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از