حالت تاریک

امروز : پنج‌شنبه, 1403/02/06 | 2024/04/25

Logo

مدیرکل تعاون هرمزگان خبر داد:

صدور ۱۳ هزار پروانه اشتغال مشاغل خانگی

صدور ۱۳ هزار پروانه اشتغال مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت: استان با صدور ۱۳ هزار پروانه اشتغال در حوزه مشاغل خانگی جزو رتبه‌های برتر در حمایت از کسب و کارهای خانگی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، مجتبی معین وزیری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در نشست خبری به مناسبت هفته دولت اظهار کرد: یکی از کارهای خوبی که در دولت سیزدهم آغاز شده است تعیین تکلیف مدیران و کارکنان اشتغال در مناطق آزاد بود که قبل از این مدیران اشتغال نداشتیم اما درحال حاضر در تمامی مناطق به جز منطقه آزاد قشم، مدیر اشتغال در حال کار است و تمام مدیران مشخص و احکام صادر شده و به صورت قانونی در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به روند اجرای طرح ملی کالا برگ الکترونیکی در استان هرمزگان، افزود: بیش از ۳۲۰ میلیارد ریال از محل کالابرگ الکترونیکی خرید شده که ۱۵ هزار خانواده از این طرح استفاده کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان ادامه داد: تعداد فروشگاه‌های زنجیری فعال در این طرح ۸۷ در استان و قریب به یک‌هزار و ۵۰۰ فروشگاه خرد است، بیشترین کالای خریداری شده برنج و کمترین کالا گوشت قرمز بوده است و البته دلیل اسقبال کم مردم از این طرح اختیاری بودن آن است.

معین وزیری با اشاره به بلاتکلیفی ۱۳ تعاونی مسکن مهر مشکل‌دار تصریح کرد: به پیشنهاد اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، کمیته ای با ریاست استاندار هرمزگان تشکیل و مشکلات این تعاونی‌ها بررسی شد، البته حل مشکلات تعدادی از تعاونی‌ها از عهده اداره‌ کل خارج است، تعاونی به هیچ عنوان توسط اداره کار مدیریت نمی‌شود و بیشتر مشکلاتشان با خود اعضاء و هییت مدیره آن است که در مراجع قضائی تشکیل پرونده شده است.

وی گفت: استان هرمزگان در آینده پیش‌رو آینده روشنی در حوزه صنعتی دارد و به دلیل وجود صنایع متعدد و نفتی و فولادی این رشد سرعت خواهت گرفت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان افزود: در راستای تحقق گفتمان دولت در حوزه اشتغال و تأکید استاندار هرمزگان روند همکاری در مدیریت اشتغال بر عهده این اداره کل و این اقدام در بستر سامانه جستجوی شغل صورت گرفت، یکی از روش‌های جذب نیروی صنایع برگزاری آزمون‌هایی است که از طرف دانشگاه هرمزگان و صنایع است و برای جذب بیش از ۵۰ نفر نیرو است که از طریق دستگاه‌های متولی برگزار می‌شود.

معین وزیری در ادامه افزود: جذب افراد از طریق سامانه جستجوی شغل و ارتباط آنها با کارفرما و آزمون‌های مذکور روش جذب نیرو کار در استان هرمزگان است‌.

وی با اشاره به اینکه تفاهم‌نامه جذب ۸ هزار نفری پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از مهم‌ترین قدم‌های توسعه اشتغال در استان هرمزگان است، گفت: اولین استان هستیم که از طریق سامانه جستجوی شغل از طریق سامانه برای بکارگیری نیروی کار اقدام کرده‌ایم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان تصریح کرد: در سال گذشته در حوزه اشتغال ۳۸ هزار نفر تعهد اشتغال استان بوده که ۵۰ هزار ۸۰۰ نفر با کد ملی ثبت شده در سامانه رصد تایید شده است اما در سال جاری، ۳۰ هزار نفر تعهد داشتیم که از این تعداد ۱۸ هزار ۳۰۰ نفر ثبت شده است.

وی با تأکید به اینکه برای هر دستگاه، سهمیه اشتغال تعیین می‌شود، اذعان کرد: نرخ کاهش آمار بیکاری در استان هرمزگان قابل توجه است و از ۱۵/۳ دهم درصد در سال گذشته با ۳ و نیم درصد کاهش به ۱۲ درصد رسیده است، پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش بیشتر این آمار با راه‌اندازی طرح‌های اقتصادی در استان است‌.

معین وزیری با بیان اینکه ۹۴ درصد رشد جایگزین کردن نیروی کار ایرانی به جای اتباع خارجی داشته‌ایم، افزود: مقایسه پنج ماهه امسال با سال گذشته نشان می‌دهد که در حوزه شناسایی و برخورد با نیروی کار غیرمجاز ۳۵ درصد رشد داشتیم و این مهم نتیجه همکاری اداره کل تعاون و پلیس اتباع و اداره اتباع خارجی است.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: از ابتدای دولت رویکرد حمایتی از مشاغل خصوصا مشاغل خانگی وجود داشته که نمود این کار در درگاه ملی مجوزها اجرا شده است، و هرمزگان با صدور ۱۳ هزار پروانه اشتغال در حوزه مشاغل خانگی و ۱۴۰۰ درصد رشد در صدور مجوز جزو رتبه‌های برتر در حمایت از کسب و کارهای خانگی قرار دارد.

 وی تصریح کرد: برای ۱۳ هزار و  ۲۳۸ نفر پروانه کار صادر شده است و در حوزه تسهیلات سهم استان هرمزگان در دولت دوازدهم ۱۰ میلیارد تومان بوده است که این آمار در دولت سیزدهم و تا پایان شهرویور ماه سال گذشته ۲۱۳ میلیارد تومان بوده است.

 

معین وزیری گفت: در سه ماهه اول سال با ۵ هزار و ۳۰۰ شغل ایجاد شده که از این تعداد ۷۶ درصد نیروی بومی استخدام شده‌اند و این آمار بر اساس کد ملی افراد استخدام شده است، از این آمار ۲۴ درصد نیروی غیر بومی، ۲۹ درصد خانم، ۷۱ درصد آقا و بر اساس مدرک تحصیلی دیپلم ۴۶ درصد، زیر دیپلم ۳۷ درصد، فوق دیپلم ۳ درصد، لیسانس ۱۱، درصد، فوق لیسانس و دکتری یک درصد نیروی کار استخدام شده است.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان افزود: طبقه‌بندی کارگران و ایمنی کار دو اصل مهم و مورد تأکید استاندار نیز بوده است بعید می‌دانم صنایعی باشند که در طرح طبقه‌بندی کارگران شرکت نکرده باشند.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از