حالت تاریک
  • شنبه, 1402/07/01 شمسی | 2023/09/23 میلادی
با اقدام دستگاه قضایی در بنادر و گمرکات هرمزگان؛

رفع کامل موانع ترخیص ۱۰۰۰ خودروی خارجی

رفع کامل موانع ترخیص ۱۰۰۰ خودروی خارجی

رئیس‌کل دادگستری هرمزگان از رفع کامل موانع ترخیص ۱۰۰۰ خودروی خارجی از بنادر و گمرکات هرمزگان با پیگیری و اقدام دستگاه قضایی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در راستای تأکیدات رئیس قوه قضاییه به رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌های ساحلی مبنی بر حضور میدانی و استمرار سرکشی از انبارهای گمرکات، بنادر و اموال تملیکی جهت تعیین تکلیف سریع کالاهای موجود، مجتبی قهرمانی ،رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان به همراه دادستان مرکز استان و معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری برای پنجاه و سومین بار از بندر شهید رجایی بندرعباس بازدید کرد.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با حضور در نشست ستاد پیگیری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در محل سالن اجتماعات گمرک شهید رجایی بندرعباس، ضمن اخذ گزارش‌های تکمیلی از مسئولین و نمایندگان کلیه ادارات مربوطه، پس از بررسی وضعیت تمامی گروه‌های کالاهای موجود در این مجتمع بندری، دستورات لازم را خطاب به مسئولان مربوطه صادر کرد.

رئیس‌کل دادگستری هرمزگان در حاشیه این بازدید اظهار داشت: در جریان پنجاه و سومین بازدید مسئولان قضایی از حوزه بنادر و گمرکات استان، رسیدگی به ۶ موضوع در دستور کارویژه قرار داشت.

مجتبی قهرمانی تصریح کرد: یکی از این دستور کارها مربوط به تعیین تکلیف ۱۰۰۰ خودروی خارجی وارداتی بود که حدود هشت ماه در بنادر استان به دلیل عدم صدور مجوز استاندارد معطل بودند و خوشبختانه با اقدام به‌موقع دستگاه قضایی، امروز این مشکل به‌صورت کامل حل شد.

وی گفت: در نتیجه دستور قضایی صادر شده در دهم مردادماه امسال جهت تسریع در ترخیص ۱۰۰۰ دستگاه خودروی خارجی وارداتی از بنادر استان پس از انجام مراحل اداری در کوتاه‌ترین زمان ممکن، با تأیید سازمان ملی استاندارد از امروز این خودروها آماده تحویل به خریداران می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در پی گزارش‌های واصله مبنی بر واردات حدود یک‌هزار دستگاه خودروی هیوندای النترا، توسان، کریتا، اکسنت، سان‌یانگ و... به کشور و معطلی چندماهه آن‌ها در بنادر استان هرمزگان، دهم مردادماه امسال با صدور دستور ویژه قضایی از ادارات استاندارد، بنادر و دریانوردی و گمرکات خواسته شد ضمن پیگیری سریع موضوع از مرکز، برای تعیین تکلیف و ترخیص این خودروها اقدام کنند.

قهرمانی تصریح کرد: همچنین در این دستور به دادستان مرکز استان هرمزگان و مدیرکل تعزیرات حکومتی نیز مأموریت داده شد به‌منظور جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی با ورود به موضوع تأخیر به وجود آمده در ترخیص خودروهای وارداتی، شرکت‌های واردکننده را مکلف کنند که به‌سرعت، فرایند ترخیص این خودروها را انجام دهند.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان با بیان اینکه دادستان مرکز استان و مدیرکل تعزیرات حکومتی بر روند ترخیص این خودروهای وارداتی تا زمان تحویل آن‌ها به مشتریان نظارت می‌کنند، تأکید کرد: این خودروها باید بلافاصله طبق ثبت نامی که در سامانه یکپارچه عرضه خودروهای وارداتی انجام شده است به خریداران تحویل داده شوند.

وی در ادامه افزود: دومین دستور کار ما در جریان بازدید امروز از بندر شهید رجایی بندرعباس در خصوص پاک‌سازی محوطه آلوده بحر و بر گستر پارس و انبار اُپکس این مجموعه بندری بود که دراین‌خصوص نیز تاکنون ۹۰ کانتینر آلوده از این محوطه خارج شده است و عملیات انتقال ۹۰ کانتینر دیگر نیز از امروز آغاز خواهد شد.

قهرمانی خاطرنشان کرد: دراین‌خصوص همه مراحل اداریِ لازم انجام شده است و اقدامات عملیاتی هم به شکل قابل‌قبولی با همکاری دستگاه‌های متولی در حال انجام است.

وی با اشاره به پیگیری ویژه دستگاه قضایی به‌منظور تعیین تکلیف کالاهای رسوبی موجود در محوطه و انبارهای بنادر و گمرکات استان هرمزگان نیز اظهار داشت: خوشبختانه در نتیجه اتخاذ تمهیدات مناسب و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در حال حاضر هیچ کالای رسوبی عمده‌ای در بنادر و گمرکات استان وجود ندارد.

مجتبی قهرمانی با بیان اینکه پاک‌سازی کالاهای رسوبی در محوطه و انبارهای بنادر و گمرکات استان هرمزگان به شکل گسترده‌ای انجام شده است، یادآور شد: که در پاک‌سازی محوطه بنادر و گمرکات استان، حتی محموله‌های بسیار جزئی و چندکیلوگرمی قدیمی و رسوبی در حد یک کارتن نیز در دستور کار قرار گرفته‌اند.

این مقام قضایی همچنین اعلام کرد: کارگروه ویژه‌ای از امروز در گمرک بندر شهید رجایی بندرعباس مستقر می‌شود تا نسبت به تعیین تکلیف آخرین محموله‌های جزئی باقی‌مانده نیز اقدام کنند.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: موضوع دریافت مبالغ غیرموجهی که تحت عنوان هزینه پارکینگ در بندر شهید رجایی اخذ می‌شد نیز به دستور دادستان بندرعباس منتفی شده است.

 وی اظهار کرد: طبق دستور دادستان بندرعباس از صاحبان محموله‌های کالای اساسی و خودروهایی که از پارکینگ بندر شهید رجایی استفاده نمی‌کنند و یا در این پارکینگ حضور ندارند به هیچ عنوان مبلغی دریافت نخواهد شد.

قهرمانی با اشاره به دستورات صادر شده در خصوص اتصال انبارهای بندر شهید رجایی به سامانه جامع انبارها نیز اعلام کرد: در نتیجه این اقدام تاکنون ۱۴۸ انبار بندر شهید رجایی تحت نظارت کامل سازمان صمت و تعزیرات حکومتی قرار گرفته‌اند.

وی اذعان داشت: در هشت پرونده تشکیل شده در این رابطه نیز انبارداران متخلف به لحاظ عدم ثبت ورود و خروج کالاهایشان در سامانه جامع انبارها طبق ماده ۶ مکرر ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به پرداخت حدود ۱۸۲ میلیارد تومان جریمه محکوم شده‌اند.

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان در خصوص آخرین وضعیت ۲۷۰ هزار تن روغن وارداتی موجود در انبارهای بندر شهید رجایی بندرعباس نیز گفت: در جلسه ستاد پیگیری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که امروز در محل بندر شهید رجایی بندرعباس برگزار شد، موضوعات مربوط به این محموله به تفکیک مورد بررسی قرار گرفت.

وی اظهار داشت: در نتیجه تصمیمات اتخاذ شده هم اکنون ۳۴ هزار تن روغن وارداتی آماده ترخیص و در حال خروج از بندر است و در خصوص روغن‌های باقیمانده نیز دستورات لازم جهت تعیین تکلیف فوری صادر شده است.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از