حالت تاریک

امروز : چهارشنبه, 1403/03/23 | 2024/06/12

Logo

مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان:

پویایی مساجد در گرو فعالیت کانون‌هاست

پویایی مساجد در گرو فعالیت کانون‌هاست

مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان گفت: پویایی مسجد در گرو فعال بودن کانون فرهنگی هنری است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی هرمز، حجت‌الاسلام سید عباس مسعودی در دیدار سرپرست و کارکنان ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان ضمن تبریک روز جهانی مسجد اظهار کرد: مساجد از مظلوم‌ترین امکان در کشور محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به وجود متولیان متعدد در حوزه مسجد، افزود: تعدد ادارات، نهادها و سازمانی‌هایی که مدعی مسئولیت در حوزه مساجد هستند موجب کم‌رنگ‌شدن و گاهی کم‌اثرشدن فعالیت‌های فرهنگی در مساجد شده و این ظلم به این اماکن است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان هرمزگان با اشاره به بازدیدهای شبانه‌اش از مساجد سطح شهر بندرعباس، گفت: بسیاری از مساجد امام‌جماعت ندارند و درب مساجد تنها در وقت نماز باز است.

وی وجود کانون فرهنگی هنری را موجب پویایی مسجد دانست و افزود: فعال‌بودن کانون فرهنگی هنری کودکان و نوجوانان را جذب مسجد می‌کند و این حضور، ترویج فرهنگ مسجدی در بین این قشر را به دنبال دارد.

حجت‌الاسلام مسعودی تصریح کرد: متأسفانه برخی از رفتارها و بداخلاقی‌ها با کودکان و نوجوانان در مساجد، سبب دورشدن آنها از فضای معنوی مسجد افتادن در دام آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

وی از کار فرهنگی به‌عنوان فعالیتی تخصصی، حساس و ظریف یادکرد و گفت: اقدامات فرهنگی اگر باید باظرافت خاصی همراه نباشد نتیجه معکوس به همراه دارد.

اسلام خواجه‌ئی، سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان نیز ضمن تبریک روز جهانی مسجد، از فعالیت یک هزار و ۶۳ کانون فرهنگی هنری در سطح مساجد این استان خبر داد و گفت: شاخص‌ترین برنامه فصل تابستان کانون‌ها، اجرای طرح اوقات فراغت با عنوان «مسجد کانون نشاط» است.

وی افزود: انتخاب مدیری توانمند، باسواد و دغدغه‌مند در حوزه فعالیت‌های فرهنگی از سوی هیأت امنای مساجد و معرفی آن به ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد، موجب فعال‌شدن کانون فرهنگی هنری و به‌تبع آن پویایی و آبادانی و عمرانی معنوی مسجد می‌شود.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان به وجود اختلافات در برخی از مساجد اشاره و اظهار کرد: هر مسجدی که در بین ارکان آن شامل هیات امنا، امام‌جماعت، هیئت مذهبی اختلاف وجود داشته باشد کانون فرهنگی هنری آن نیز دچار مسائل حاشیه‌ای می‌شود و نمی‌تواند فعالیتی داشته باشد.

وی برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی مستمر بین ادارات، نهادها و سازمان‌های متولی حوزه مساجد و همچنین برگزاری نشست‌های توجیهی حضوری و یا مجازی ویژه ارکان مسجد و تبیین و شرح وظایف هر کدام از آنها را به‌عنوان راهکار حل برخی از اختلافات در این حوزه ذکر کرد.

حجت‌الاسلام مصطفی آزادی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان که سابقه فعالیت در حوزه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را در کارنامه دارد نیز از تشکیل کانون‌ها به‌عنوان کاری بسیار مبارک و ارزنده یادکرد و گفت: کانون‌های فرهنگی هنری از نهادهایی است که برای رسیدن مساجد به طراز اسلامی در حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه امیدواریم روزی فرابرسد که نه اینکه هیچ مسجدی بدون کانون فرهنگی هنری نباشد؛ بلکه همه مساجد کانون فرهنگی هنری فعال داشته باشند، افزود: معاونت فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان از آمادگی لازم برای همراهی با ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در زمینه فعال‌کردن مساجد برخوردار است.

گفتنی است؛ هم‌زمان با ۳۰ مرداد، روز جهانی مسجد، سرپرست و کارکنان ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان به همراه یکی از مدیران کانون‌های فعال شهر بندرعباس به دیدار مدیرکل و معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف و امور خیریه استان رفتند.

 

انتهای خبر/

 

 

 

 

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از