حالت تاریک

امروز : جمعه, 1402/12/11 | 2024/03/01

Logo

دانا گزارش می دهد؛

پزشکیان را هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت کرد

پزشکیان را هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت کرد

روزنامه هم میهن در حالی با انتشار خبری کذب از نارضایتی رهبر انقلاب از عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت مسعود پزشکیان خبر داده است که پزشکیان را هیئت های اجرایی رد صلاحیت کرده است نه شورای نگهبان!

به گزارش خبرنگار حوزه سیاسی پایگاه خبری تحلیلی«هرمز»؛ به نقل از راه دانا؛ پس از پایان ثبت نام نهایی داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی، به موجب قانون بررسی صلاحیت ها در دو مرحله، نخست در هیئت های اجرایی استان و پس از آن احراز صلاحیت ها توسط شورای نگهبان آغاز شد.

هیات‌های اجرایی متشکل از فرماندار، رئیس ثبت احوال و نماینده دادگستری به همراه هشت تن از معتمدان مردم در یک حوزه انتخابیه است.  مدارک داوطلبان پس از بررسی از سوی مراجع پنجگانه یعنی وزارت اطلاعات، فراجا، دادستانی، سازمان اطلاعات سپاه و ثبت احوال کشور بررسی و نتیجه آن در اختیار هیئت های اجرایی قرار گرفت و هیئت‌های اجرایی بر اساس این مدارک، صلاحیت داوطلبان را بررسی و نتیجه در  روزهای 19 و 20 آبان به داوطلبان اعلام شد.

بر اساس گفته محمدتقی شاهچراغی، رئیس ستاد انتخابات کشور، از مجموع ۲۴ هزار و ۹۸۲ نفر داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی، ۱۴ درصد عدم تأیید و ۱۴ درصد هم عدم احراز صلاحیت از هیات‌های اجرایی گرفته‌اند.

عدم تایید صلاحیت برخی چهره های سیاسی از سوی هیئت های اجرایی، اما با واکنش های بسیاری همراه بود.

حمله اصلاح طلبان به شورای نگهبان

در این بین جیغ اصلاح طلبان بیش از همه بلند شد و رسانه های نزدیک به این جریان در حرکتی هماهنگ هجمه همه جانبه علیه هیئت های اجرایی را آغاز کرد، جریانی که از ابتدا اعلام کرده بود نه بنای شرکت در انتخابات دارد و نه کاندیدایی دارد که بخواهد از آن حمایت کند، حالا اما حرکت چراغ خاموش آنها به واکنش های تند چهره های رد صلاحیت شده تبدیل شد.

در برخی موارد حتی نظر هیئت های اجرایی را دستاویزی برای حمله به شورای نگهبان قرار داده و رد صلاحیت داوطلبان توسط هیئت های اجرایی را به شورای نگهبان نسبت دادند تا از این طریق به عملکرد شورای فقهی شورا حمله کنند.

هجمه به شورای نگهبان البته تنها به اینجا ختم نشد، روزنامه هم میهن، در خبری بی پایه و اساس ادعا کرد رهبر انقلاب از رد صلاحیت ها ناراضی هستند.

این رسانه در ادامه ادعای شاذ خود اعلام کرد: در ملاقات اخیر شورای نگهبان با رهبری، ایشان نسبت به برخی از ردصلاحیت‌های اخیر ابرازنارضایتی کرده‌اند، ازجمله اسم آقای پزشکیان را آورده‌اند و گفته‌اند ایشان چه ایرادی داشته که رد شده است؟!

ادعای این روزنامه رادیکال در نسبت دادن یک نقل قول بی پایه  و اساس به رهبری در حالی منتشر شده است که صلاحیت پزشکیان در مرحله اول یعنی توسط هیئت های اجرایی تایید نشده و به شورای نگهبان مربوط نمی شود.

به اذعان خود پزشکیان صلاحیت وی در هیئت اجرایی استان و به دلیل عدم التزام عملی به قانون اساسی تایید نشده است اما اصلاح طلبان تلاش می کنند رد صلاحیت او را به شورای نگهبان نسبت داده تا از این طریق بهانه ای برای حمله به شورای در دست داشته باشند.

اصلاح طلبان روغن ریخته را نذر امام زاده کردند

اصلاح طلبان از ابتدا اعلام کرده بودند که کاندیدایی ندارند، چون چهره های این جریان یا دارای محکومیت های قضایی و یا پرونده های امنیتی هستند حالا ، اما با رد صلاحیت پزشکیان تلاش می کنند روغن ریخته را نذر امام زاده کرده و به بهانه حمایت از پزشکیان با انتشار اخبار دروغ یا به شورای نگهبان حمله کرده و یا دستاویزی برای التهاب آفرینی در کشور داشته باشند.

حال، سوال اینجاست آیا این جز مصادیق تخلف انتخاباتی است و آیا دستگاه قضایی با انتشار اخبار بی پایه و اساس و نسبت دادن آن به رهبری برخورد خواهد کرد؟

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از