حالت تاریک

امروز : جمعه, 1402/12/11 | 2024/03/01

Logo

با حضور سرپرست کانون‌های مساجد هرمزگان برگزار شد؛

نشست هم‌اندیشی چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی

نشست هم‌اندیشی چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی

نخستین نشست هم‌اندیشی چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی با حضور سرپرست ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد هرمزگان در میناب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگی پایگاه خبری تحلیلی «هرمز»؛ نخستین نشست هم‌اندیشی برگزاری چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی ویژه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستایی استان هرمزگان با حضور سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان، معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرمانداری میناب، مدیران ادارات و نهادها و مدیر و اعضای کانون امیرالمومنین حضرت علی(ع) روستای سرباران در سالن جلسات فرمانداری میناب برگزار شد.

محمد بهرامی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار شهرستان میناب در این نشست با اشاره به تلاش دشمن برای مایوس کردن مردم و ایجاد شکاف و فاصله بین ملت و نظام، تاکید کرد: بچه های مسجد با تبیین هنرمندانه دستاوردهای نظام در حوزه های مختلف از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی در برابر دسیسه های دشمن دفاع کنند.

وی اظهار کرد: سومین جشنواره تئاتر خیابانی کانون ها در سال گذشته بسیار اثرگذار، جذاب به همراه اجراهای متنوع بود و نوجوانان و جوانان زیادی از آن استقبال کردند که جای قدردانی دارد.

بهرامی با تاکید بر اینکه امسال محتوای آثار نمایشی در این جشنواره به گونه‌ای باشد که رده های سنی مختلف بتوانند از این ظرفیت فوق‌العاده بهره‌مند شوند، افزود: آسیب‌های اجتماعی و راهکار رفع آن و همچنین جهاد تبیین و بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی و نظام باید در اولویت محتوای آثار نمایشی این رخداد قرار گیرد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرماندار شهرستان میناب با اشاره به وجود جو همدلی و همکاری مناسب بین ادارات و نهادهای مختلف این شهرستان، به دبیرخانه برگزاری چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستایی استان قول مساعد داد که از همه ظرفیت‌های ادارات و نهادها برای برگزاری هرچه بهتر این رخداد استفاده شود.

بهرامی گفت: ادارات و نهادهای شهرستان با همه توان در کنار اعضای کانون فرهنگی هنری امیرالمومنین علی(ع) روستای سرباران که مسجد را محور فعالیت خود قرار داده‌اند، برای برگزاری جشنواره و میزبانی از هنرمندان مسجدی سراسر استان هرمزگان هستند و مجموعه دبیرخانه جشنواره حمایت و پشتیبانی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه دشمن در تلاش است که با ایجاد روحیه ناامیدی در جامعه، بین نظام جمهوری اسلامی و مردم فاصله و شکاف ایجاد کند، افزود: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید با بیان دستاوردهای انقلاب و نظام در قالب‌های جذاب هنری، نقشه‌ها و دسیسه‌های شوم دشمن را نقش برآب کنند.

جشنواره تئاتر خیابانی کانون‌های مساجد روستایی ظرفیت ملی شدن را دارد

اسلام خواجه‌یی سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان نیز در این نشست، با اشاره به میزبانی شایسته روستای سرباران شهرستان میناب از سه دوره جشنواره تئاتر خیابانی کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی، گفت: امسال این رویداد هنری در گستره استانی برگزار می شود در حالی که ظرفیت ملی شدن را نیز دارد.

وی نیز ضمن قدردانی از همراهی آحاد مردم روستای سرباران با کانون‌های فرهنگی هنری امیرالمومنین علی(ع) در برگزاری سه دوره جشنواره، خواستار همکاری و مشارکت فعال همه ادارات و نهادها در برگزاری هرچه بهتر جشنواره چهارم شد.

خواجه‌یی به اثربخشی آثار هنری در معرفی و انتقال پیام ارزش های والای اسلامی، شناساندن ابعاد پنهان آسیب‌های اجتماعی، جذب نوجوانان و جوانان به فعالیت‌های فرهنگی هنری مساجد اشاره کرد و افزود: چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی با محوریت موضوعات قرآنی، آسیب‌های اجتماعی و جهاد تبیین برگزار می‌شود.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان ادامه داد: دبیرخانه چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی ویژه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستایی متشکل از مدیر و اعضای کانون فرهنگی هنری امیرالمومنین علی(ع) با همراهی هیأت امنای مسجد، شورای اسلامی و دهیار روستای سرباران ماه‌هاست که با رایزنی با ستاد استان پیگیر برگزاری این رخداد هنری است که در اسفند ماه امسال شاهد این اتفاق مبارک خواهیم بود.

خواجه‌یی در ادامه از جشنواره ملی تئاتر شبستان به عنوان دیگر رخداد هنری در عرصه هنر نمایش ویژه گروه های نمایشی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نام برد و گفت: فراخوان این جشنواره از آذرماه سال جاری آغاز شده و تاکنون ۱۰ گروه نمایشی از کانون‌های مساجد هرمزگان در سامانه بچه های مسجد برای شرکت در این جشنواره ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: پنجمین جشنواره ملی آسمان هشتم نیز به همت کانون فرهنگی هنری امام المنتظر(عج) روستای کردر رضوی اسفند ماه سال ۱۴۰۲ در رشته‌های فرهنگی و هنری شامل «سرود رضوی»، «تئاتر و نمایش‌های آئینی رضوی»، «پرده‌خوانی و نقالی رضوی»، «مدیحه سرایی و چاووشی خوانی»، «عکاسی رضوی» به میزبانی شهرستان میناب برگزار می‌شود.

چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی کانون‌های مساجد روستایی هرمزگان اسفندماه برگزار می‌شود.

زارعی نیز گفت: چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستایی هرمزگان با عنوان «جوانه» دهه سوم اسفند ماه سال جاری در روستای سرباران شهرستان میناب برگزار می‌شود.

محمد زارعی اظهار کرد: شناسایی و کشف، جذب، پرورش و تربیت هنرمندان مسجدی، فراهم نمودن زمینه جهت رقابت هنرمندان کانون های فرهنگی هنری و معرفی آنها و همچنین ایجاد زمینه رشد و اعتلای هنری گروه‌های نمایشی کانون‌های مساجد از اهداف برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی «جوانه» است.

وی با اشاره به اینکه ۱۱ گروه از کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستایی شهرستان میناب در سومین دوره جشنواره تئاتر جوانه شرکت کردند، افزود: دو گروه برتر این جشنواره، به چهارمین جشنواره ملی آسمان هشتم معرفی شدند.

 مدیر کانون فرهنگی هنری امیرالمومنین حضرت علی(ع) روستای سرباران بخش تیاب شهرستان میناب ادامه داد: موضوعات متون نمایشی باید بر اساس آیات قرآنی باشد و تمامی گروه‌های تئاتر با ارائه معرفی نامه کانون فرهنگی هنری مسجد روستا می‌توانند در این رویداد شرکت کنند.

وی گفت: چهارمین جشنواره استانی تئاتر خیابانی ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی ۱۹ تا ۲۰ اسفند به مدت دو روز در محوطه مسجد روستای سرباران برگزار می‌شود.

علی جاودان، رئیس اداره بهزیستی شهرستان میناب نیز با اعلام آمادگی برای همراهی و مشارکت در برگزاری این جشنواره، گفت: متاسفانه جامعه با یک سری از آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد، طلاق، ترک تحصیل دانش آموزان مواجه است که می توان از ابزار اثربخش هنری به ویژه تئاتر برای کاهش میزان آثار و پیامدهای آسیب‌ها بهره گرفت.

وی خواستار استمرار جشنواره های فرهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با موضوع آسیب‌های اجتماعی در طول سال شد و افزود: در صورت ارائه طرح های بامحتوا و اثربخش از سوی کانون‌ها، ظرفیت جذب اعتبارات ملی در این حوزه وجود دارد.

احمد حامدی، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان میناب هم تصریح کرد: هرچه کار فرهنگی و هنری در سطح مساجد شهری و روستایی انجام شود در کاهش آسیب های اجتماعی موثر خواهد بود که همه ادارات و نهادها ازجمله مدارس از منافع آن بهره‌مند خواهند شد.

وی با اشاره به آسیب‌دیدگی روحی و روانی بسیاری از دانش آموزان به دلیل مسائل و مشکلات خانوادگی ازجمله اعتیاد و طلاق، افزود: اجرای برنامه‌های اثربخش فرهنگی هنری در مساجد به ویژه در روستاها موجب ارتقای روحیه نشاط و شادابی در بین کودکان، نوجوانان و جوانان می‌شود و کار را برای ارائه آموزش در مدارس راحت‌تر خواهد کرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب، بخشدار مرکزی، بخشدار تیاب، نمایندگانی از ادارات و نهادها و جمعی از اصحاب رسانه از دیگر شرکت‌کنندگان در نخستین نشست هم اندیشی برگزاری چهارمین جشنواره استانی تئاتر خبابانی ویژه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستایی بودند.

گفتنی است؛ چهارمین جشنواره تئاتر خیابانی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستایی استان هرمزگان دهه سوم اسفندماه سال جاری به میزبانی کانون فرهنگی هنری امیرالمومنین علی(ع) روستای سرباران بخش تیاب شهرستان میناب برگزار می‌شود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از