حالت تاریک

امروز : سه‌شنبه, 1403/04/26 | 2024/07/16

Logo

جانشین فرمانده سپاه هرمزگان تأکید کرد:

ضرورت تقویت سرمایه‌های اجتماعی انقلاب اسلامی

ضرورت تقویت سرمایه‌های اجتماعی انقلاب اسلامی

جانشین فرمانده سپاه امام سجاد(ع) هرمزگان از مردم به عنوان سرمایه‌های اجتماعی انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: مسئولان نظام باید قدردان مردم باشند.

سرتیپ دوم پاسدار هدایت الله امیری جانشین فرماندهی سپاه امام سجاد(ع) استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار سیاسی «پایگاه خبری هرمز» ضمن تبریک ایام الله دهه فجر به تبیین و تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و همچنین موضوع مهم انتخابات پرداخته‌ است‌.

هرمز: دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران را در حوزه‌های مختلف تشریح کنید

سردار امیری: ۴۵ سال از انقلابی گذشت که این انقلاب مزین به نام اسلام بود و تنها انقلابی در دوران معاصر بود که همچنان بر شعارهای خودش ایستادگی کرد و مردم همراهی کردند و امامین انقلاب اسلامی توانستند به خوبی این انقلاب را رهبری کنند تا بتواند به خوبی به اهداف خودش برسد. شعار اصلی انقلاب ما استقلال آزادی جمهوری اسلامی بود که هر سه شعار به حمدالله محقق شده است. 

اگر یک قضاوت منصفانه‌ای داشته باشیم و اوضاع کشور را در این ۴۵ سال و ماقبل از اینکه انقلاب شکل بگیرد مقایسه نمائیم و همچنین بررسی کنیم که چه دستاوردهایی برای کشور داشته است، با توجه به شعار انقلاب، در موضوع استقلال، امروز وضعیت دنیا را شاهد هستیم و با وضعیت کشور ما مقایسه کنیم، کشوری که در همه موضوعات توانسته علیرغم تمام دشمنی‌هایی که نظام سلطه برای متوقف کردن این انقلاب داشتند، نظام به هدف خودش برسد.

ما در همه ابعاد به استقلالمان محقق شده است، از موضوعات خدمات‌رسانی گرفته تا موضوعات پزشکی و علمی، شاید در خاطرات خیلی از مردم ایران و کسانی که یک مقدار سن بیشتری دارند، موضوع پزشکی و پزشک هندی مطرح است، اما امروز می‌بینیم کشور ما یکی از کشورهای پیشرفته در علم پزشکی مطرح است.

شاید خیلی از کشورهای همسایه که ما فکر می‌کنیم در موضوعات مختلفی از ما پیشرفته هستند، در عمل اینگونه نباشد، و برای موضوعات درمان به اطبای کشور ما مراجعه می کنند و یکی از موضوعاتی که اگر بیشتر روی آن سرمایه‌گذاری کنیم، بحث توریست پزشکی و درمانی است که حتما به اقتصاد کشور کمک می‌کند.

هرمز: بفرمایید انقلاب اسلامی در حوزه اجتماعی چه پیشرفت‌هایی داشته است؟

سردار امیری: در موضوعات خدماتی، امروز خدماتی که به مردم در دوردست‌ترین روستاها داده شده، مانند خدمات اولیه زندگی نظیر آب، برق، تلفن، اینترنت، بهداشت و درمان و همه اینها به برکت انقلاب اسلامی بوده است، امکاناتی که در زمان طاغوت در خیلی از شهرهای بزرگ ما نبود، امروز در دوردست‌ترین روستاهای ما برده شده است و این‌ها همه یک طرف و آن غرور ملی، احساس عزت‌نفس و استقلال ایرانی، موضوع مهم‌تری است که به حمدالله از دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده، که امروز ملت ایران، ملت سرافراز و سربلندی است.

در موضوع آزادی، ما آزادی را بر اساس اسلام تعریف کردیم و اگر منصفانه بسیاری از موضوعات کشور خودمان و کشورهای دیگر را قضاوت و برسی کنیم، حتی در موضوع آزادی که بعضی آگاهانه و بعضی مغرضانه به شکلی می‌خواهند زیر سئوال ببرند، اما یکی از آزادترین کشورها، کشور ما است.

ادیانی که در کشور ما حضور دارند به‌راحتی و آزادانه دارند مباحث دینی خود را انجام می‌دهند و فرقه‌ها و مذاهبی که وجود دارند در چارچوب قانون دارند اعمال مذهبی خود را انجام می‌دهند، در خصوص آزادی بیان، کسانی که در کشور نقد دارند در چارچوب قانون نقد خود را مطرح می‌کنند و در واقع یک آزادی خوبی بر اساس موازین اسلامی در کشور وجود دارد و قطعاً خطوط قرمز نظام که مبتنی بر اسلام است باید حفظ شود.

ما در مجموع شاید جزو آزادترین کشورهای دنیا باشیم، این قضاوت منصفانه را باید داشته باشیم، در موضوع جمهوری اسلامی ما مردم‌سالاری دینی را بر مردم دنیا معرفی کردیم و این کار خیلی سختی است که این مردم‌سالاری را با دین هماهنگ کنیم؛ اما به فرموده مقام معظم رهبری، این انقلاب ما توانست مردم‌سالاری دینی را با همدیگر این دو مؤلفه را با هم جمع کند.

افرادی در سلایق مختلف سیاسی در انتخاباتی آزاد شرکت می‌کنند که انتخاباتی قانونمند است و در این چند سال علی‌رغم تمام تلاشی که معاندین و دشمنان انجام دادند تا انتخابات ما به تأخیر بیافتد، یا نتایج انتخابات ما غیرواقع شود، اما دیدیم که انتخابات با مشارکت خوب مردم همراه بوده است.

در انتخاباتی که مقام معظم رهبری رأی را حق‌الناس می‌دانند، چنان دقت شده که ذره‌ای اشکال در انتخابات وارد نیست و اینها همه از برکات و دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده که همه ابعاد آن می‌بایست مورد توجه و مطالعه مردم قرار گیرد.

 در این فضای رسانه‌ای و جنگ شناختی، دشمن دارد تلاش می‌کند که حقایق را وارونه جلوه دهد؛ اما در واقع انقلاب اسلامی به شعارهای خودش پایبند بوده است و امامین انقلاب اسلامی به‌خوبی توانسته‌اند این نظام را مدیریت کنند و امروز ایران به‌عنوان یک کشور قدرتمند در دنیا که در همه موضوعات مانند دفاعی، علمی، فرهنگی و اجتماعی برای دنیا حرف داشته باشند و به‌عنوان الگو برای همه مردم دنیا مطرح است.

ماهیت انقلاب اسلامی، مقابله با نظام سلطه است و قطعاً دشمن این را به‌خوبی فهمیده و از روز اول تلاش کرده که به این انقلاب ضربه بزند و یکی از راه‌هایی که دشمن برای ضربه‌زدن به‌نظام در سال‌های اخیر تلاش کرده است بحث جنگ روانی و جنگ شناختی است که مردم را از این انقلاب ناامید کند.

به فرموده مقام معظم رهبری، یک مسیری را طی کرده‌ایم که نزدیک قله هستیم و قطعاً کسی که یک مسیری را طی کرده باشد هر چقدر به انتهای مسیر می‌رسد شاید احساس خستگی بیشتری کند؛ اما وقتی نگاه می‌کند که چیزی به قله نمانده است و به‌زودی به هدف خود می‌رسد قطعاً امیدوار می‌شود و تلاش خود را بیشتر می‌کند و کشور ما در چنین شرایطی قرار دارد.

در این ۴۵ سال درگیر دشمن بوده‌ایم و دشمن از همه توانش برای ضربه‌زدن به‌نظام اسلامی استفاده کرده است، خیلی از کسانی که امید داشتند که انقلاب ما نابود شود، خودشان نابود شدند و انقلاب ما به سمت هدف و قله خودش پیش می‌رود.

خودمان اگر قضاوت کنیم و آینده خود را بررسی نمائیم آینده بسیار درخشانی خواهیم داشت، ما در یک دنیایی زندگی می‌کنیم که به فرموده مقام معظم رهبری، قرائنی وجود دارد که نظم کنونی دنیا در حال تغییر است و این تغییر نظم کنونی دنیا قطعاً به نفع اسلام و مردم آزاده دنیا خواهد بود و امروز علم‌دار اسلام در دنیا انقلاب اسلامی ایران است.

در کشور، کارهای بسیار خوبی انجام شده است و بالاخره دولت‌ها با نقاط ضعف و قوت خودشان، کارهای خوبی را انجام داده‌اند و با استفاده از ظرفیت داخل کشور و با استفاده از ظرفیت جوانان کشور و همچنین استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه، اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

هرمز: اگر ممکن هست، به برکات و دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بین‌المللی نیز اشاره کنید.

سردار امیری: کشور ما در معاهدات بین‌المللی، جای پای خوبی برای خودش باز کرده است و مراودات بسیار خوبی با همسایگان ایجاد کرده است و دولت توانسته است کارگاه‌هایی که تعطیل بوده و یا نیمه‌تعطیل بوده‌اند را فعال و کارهای بسیار خوبی را انجام دهد.

اقداماتی که اکنون برای بحث تأمین مسکن آغاز شده است و همچنین اقدامات خوبی که برای بحث اشتغال انجام شده است، نشان می‌دهد که نظام حرکت خودش را در همه ابعاد به‌خوبی دارد انجام می‌دهد و دشمن بر فشار اقتصادی بر ملت ایران تمرکز کرده و تحریم‌های ظالمانه را رواج داده است؛ اما تدبیر نظام به‌خوبی دارد این تحریم‌ها را خنثی می‌کند و مشکلات اقتصادی هم بر اساس یک سیاست‌گذاری بسیار خوبی که انجام شده برطرف خواهد شد.

آن چیزی که بسیار مهم است همراهی مردم با نظام است، مردم به‌خوبی نظام را درک کردند، مردم به‌خوبی پشت سر ولی‌فقیه و رهبر معظم انقلاب ایستاده‌اند و این وعده صادق مقام معظم رهبری که به تشکیل تمدن نوین اسلامی خواهیم رسید، محقق خواهد شد و دنیا، چه دوستان ما و دشمنان ما، امروز می‌بینند که کشور ایران به‌عنوان یک الگو مطرح خواهد شد و اینکه بدون وابسته بودن به هیچ کشوری با اعتماد به خداوند با تلاش می‌شود به هدف رسید، این را ملت ایران ثابت کردند و آینده ازآن مستضعفین است و این وعده خداوند است و محقق خواهد شد.

هرمز: درخصوص تقویت سرمایه‌های اجتماعی انقلاب اسلامی و همچنین پیوندهای عاطفی مردم با نظام اسلامی توضیحاتی بفرمایید.

سردار امیری: یکی از ارکان اصلی انقلاب اسلامی ایران مردم هستند، اگر سه رکن برای پیروزی انقلاب اسلامی در نظر بگیریم مردم، رهبری و ایدئولوژی خواهد بود که یکی از ارکان آن، مردم بر اساس ایدئولوژی که دین اسلام بود و زیر پرچمی که رهبری نظام و حضرت امام رحمت‌الله علیه به‌عنوان ولی‌فقیه و یک مرجع تقلید بلند کرد ایستادند و انقلاب به پیروزی رسید.

مردم در همه صحنه‌ها هم‌پای نظام و انقلاب بودند و حضور محکمی داشتند و توانستیم به موفقیت بیشتری برسیم، هرجا که حضور مردم کم‌رنگ‌تر بوده متأسفانه ضعف‌هایی داشتیم و ما می‌بینیم که در لحظه‌های حساس انقلاب اسلامی مردم پای‌کار بودند. به عنوان مثال، در ۹ دی دیدیم که بعد از آن اتفاقاتی که در کشور افتاد و فتنه‌ای که دشمن ایجاد کرد مردم پای صحنه آمدند و فضا به نفع انقلاب اسلامی رقم خورد.

در همه راهپیمایی‌هایی که برگزار شده می‌بینیم که مردم با حضور در صحنه توانستند دشمن را شکست بدهند، در انتخابات به همین شکل، علی‌رغم تلاش دشمنان که درصدد هستند مردم را ناامید کنند که با نظام همراهی نکنند؛ اما این سرمایه اجتماعی همواره همراه انقلاب بوده است به دلیل اینکه مردم ما نظام را بر اساس موازین دینی قبول دارند و بر اساس مبانی دینی مردم حاضرند از جان خودشان بگذرند و تاکنون این را ثابت کرده‌اند.

 قطعاً مسئولان نظام باید قدر مردم را بدانند، هر چقدر به این مردم بیشتر خدمت کنیم وظیفه خودمان را بهتر انجام داده‌ایم، مقام معظم رهبری فرمودند بهترین مبارزه با آمریکا خدمت به مردم است، مردمی که پای‌کار نظام ایستاده‌اند باید همه دستگاه‌های حکومتی کمک کنند که مشکلات مردم حل شود، نگاهی که مقام معظم رهبری به مردم دارند نگاه خاص و ویژه‌ای است. در سخنرانی‌های اخیری که مقام معظم رهبری داشتند به‌ویژه با مردم قم، می‌بینیم که نگاه حضرت آقا به مردم یک نگاه ویژه‌ای است و این نشان می‌دهد که سرمایه اجتماعی نظام مردم هستند.

مردم قطعاً خدمتگزار را به‌خوبی از خیانتکار تشخیص می‌دهند و به‌خوبی تلاش و زحمات مسئولان را می‌بینند و این خدمت صادقانه می‌تواند این سرمایه اجتماعی را تقویت کند، که در این دولت این فضا وجود دارد و رهبری پیامبرگونه مقام معظم رهبری این سیاست کلی را به ارکان نظام خوب منتقل می‌کنند که همچنان این سرمایه اجتماعی که اصل نظام هستند قوی‌تر بشود و نمود آن را در انتخابات خواهیم دید.

هرمز: با توجه به اهمیت موضوع انتخابات، چه توصیه‌ای به دوستداران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری انتخابات پرشور دارید؟

سردار امیری: با توجه به اینکه یکی از عرصه‌های مهم نشان‌دادن این سرمایه اجتماعی و قدرت نرمی که کشور به آن می‌رسد عرصه انتخابات است، ما در آستانه انتخابات قرار داریم، این قدرت نرمی که به‌واسطه انتخابات در کشور ایجاد می‌شود، میسر نمی‌شود مگر با حضور مردم و مشارکت مردم در صحنه انتخابات و هر کسی وظایفی دارد، نیروهای امنیتی در بحث برگزاری صحیح انتخابات و مردم نیز با مشارکت خود می‌توانند صحنه باشکوهی را رقم بزنند و هر چقدر مشارکت در انتخابات بیشتر باشد ما بهتر می‌توانیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم و این را به دنیا ثابت کنیم که مردم همچنان پای نظام ایستاده‌اند.

اگر گاهی برای رفع مشکلات مردم نیاز است که برخی از قوانین را اصلاح نماییم، قطعاً به یک مجلس قوی و مجلسی که با یک پشتوانه رأی بسیار خوبی همراه بوده است نیاز داریم که بر اساس علم بتواند قوانینی را وضع نمایند تا به حل مشکلات مردم کمک نماید.

هر چقدر مردم ‌دوست دارند که مشکلاتشان کمتر شود، به‌ویژه در موضوعات اقتصادی و فرهنگی، باید تلاش کنیم که مردم حضور فعالی در انتخابات داشته باشند و هر برگه رأی یک تیر به سمت شیطان، دشمنان نظام، دشمنان اسلام و دشمنان مردم خواهد بود.

قطعاً کسانی که مردم را دوست دارند باید مردم را ترغیب کنند که در انتخابات پیش روی حضور حداکثری داشته باشند، کسانی که به هر دلیلی فضایی را برای عدم حضور مردم ایجاد می‌کنند، آنها دشمنان مردم و این مرزوبوم هستند، دوست واقعی و خیرخواه مردم کسانی هستند که مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب می‌کنند و یقین دارم با بصیرتی که ملت ایران دارند، انتخابات بسیار با شور و باشکوه و عزتمندی را برگزار خواهیم کرد و یک مجلس قوی و انقلابی را خواهیم داشت تا بتواند به مردم بهتر خدمت کنند و مردم سرافرازتر و زندگی بهتری را داشته باشند.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از