حالت تاریک

امروز : سه‌شنبه, 1403/04/26 | 2024/07/16

Logo

در پانزدهمین دادگاه در هرمزگان؛

حکم نهایی به نفع تبعه سوئدی صادر شد

حکم نهایی به نفع تبعه سوئدی صادر شد

قضات شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان هرمزگان در ارتباط تصویری با کشور سوئد، پانزدهمین جلسه رسیدگی برخط قضایی در این استان را برگزار کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، مجتبی قهرمانی رئیس کل دادگستری هرمزگان در تشریح این خبر گفت: با توجه به تأکیدات ریاست قوه قضاییه در خصوص اجرای مفاد سند تحول قوه قضائیه در جهت هوشمندسازی قوه قضائیه و استفاده از ظرفیت‌های جدید در مسیر ایجاد شفافیت، فراهم نمودن امکان نظارت مردمی، اقناع افکار عمومی و تسریع و تسهیل در روند رسیدگی قضایی، جلسه دادرسی الکترونیک به صورت برخط با برقراری ارتباط تصویری بین یکی از اتباع کشور سوئد در شهر استکهلم و خواندگانی از ایران در بندرعباس برای تعیین تکلیف یک پرونده حقوقی انجام شد.

 

وی در ادامه افزود: با توسعه زیرساخت‌ها در دستگاه قضایی استان هرمزگان، امکان برگزاری جلسات محاکمه که یکی از طرف ها در خارج از کشور است و بین استانی و اجرای نیابت با بهره گیری از دادرسی الکترونیک و به صورت برخط فراهم شده است.

 

قهرمانی با بیان اینکه طی چندماه اخیر موارد متعدد دادگاه‌های علنی به صورت برخط در حوزه قضایی کیش و شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان هرمزگان برگزار شده است، گفت: در همین راستا؛ پانزدهمین جلسه رسیدگی برخط از ابتدای امسال در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان هرمزگان از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان ابراز داشت: این جلسه رسیدگی با حضور خواندگان به همراه وکلایشان و شهود برگزار شد و خواهان پرونده نیز که تبعه کشور سوئد است و هم اکنون در شهر استکهلم به سر می‌برد، از طریق ویدئو کنفرانس و تماس تصویری در دادگاه شرکت نمود و به ارائه خواسته و مطالبات خود پرداخت.

 

قهرمانی بیان داشت: در این دادگاه تعدادی از دانشجویان و اساتید رشته حقوق و وکلا و کارآموزان وکالت به صورت برخط و آنلاین حضور داشتند.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: پس از طی مراحل دادرسی و رسیدگی به خواسته در دادگاه بدوی و شعبه تجدید نظر با رعایت تشریفات قانونی و اخذ اظهارات طرفین و وکلایشان، تبعه سوئدی ذی حق شناخته شد و حکم نهایی به نفع وی صادر شد.

 

وی یادآور شد: طبق اصل ۱۶۵ قانون اساسی، مواد ۳۵۲ و ۶۵۹ قانون آیین دادرسی کیفری، نظریه مشورتی اداره حقوقی معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه و مفاد مندرج در سند تحول قوه قضاییه، آیین نامه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به صورت برخط و دستورالعمل نحوه انتشار احکام دادگاه‌ها، برگزاری دادگاه علنی در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفته است تا ضمن تبیین برخی جزئیات پرونده‌ها و واقعیت‌ها و مشکلات مربوط به فرآیند رسیدگی قضایی، از تولید ابهام و تکثیر شایعات جلوگیری نموده و همزمان محیط آموزشی مناسبی را برای دانشجویان رشته‌های حقوق و کارآموزان دستگاه قضایی فراهم نماید.

 

رئیس کل دادگستری هرمزگان همچنین از صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان به عنوان دیگر مزایای برگزاری دادگاه‌های آنلاین با استفاده از ویدئو کنفرانس و سامانه‌های ارتباطات الکترونیکی نام برد.

 

وی تأکید کرد: دادگستری استان هرمزگان به عنوان یکی از استان‌های پیشتاز در استفاده از سیستم‌های نوین ارتباطی، برای تکریم ارباب رجوع و همچنین با هدف شکل گیری یک دستگاه قضایی هوشمند، توسعه دادرسی الکترونیک و غیرحضوری را به عنوان گامی نو در رسیدگی‌های قضایی مورد توجه ویژه قرار داده و به صورت مستمر پیگیری می نماید.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از