حالت تاریک

امروز : شنبه, 1403/03/26 | 2024/06/15

Logo

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم:

تولد ۴۸۹ بچه لاک پشت پوزه عقابی قشم

تولد ۴۸۹ بچه لاک پشت پوزه عقابی  قشم

تاکنون ۴۸۹ بچه لاک پشت پوزه عقابی در روستای شیب دراز جزیره قشم ، سر از تخم بیرون آورده و راهی آب های فیروزه ای خلیج فارس شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «هرمز» به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد قشم، سید محمد هاشم داخته، اظهار داشت: فصل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی هرسال اوایل اسفند، و تولد از تخم، اوایل خرداد ماه است.

 افزود: از ابتدای فصل تخم گذاری (اول اسفند ۱۴۰۲ تاکنون) بیش از ۱۰۰ لاک پشت دریایی، شش هزار و ۵۴۰ تخم در ساحل روستای شیب دراز گذاشتند که این روند تا اواخر مرداد ماه ادامه دارد.

وی پیش بینی کرد امسال بیش از پنج هزار بچه لاک پشت پوزه عقابی در بزرگ ترین جزیره ایرانی خلیج فارس متولد شوند.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم افزود: لاک پشت های پوزه عقابی هر سه تا چهار سال یک بار به شرایط تخم گذاری می رسند که در دو مرحله و به فاصله ۲ هفته برای تخم گذاری به زادگاه خود باز می گردند.

داخته گفت: لاک پشت های پوزه عقابی یکی از چهار لاک پشت سواحل خلیج فارس و یکی از ۲ گونه ای است که در ایران تخم گذاری می کند.

طرح حفاظتی این گونه از سال ۱۳۸۱ با حمایت اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، همکاری JEF/SGP (برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی) و گروهی از جامعه محلی به نام ناطوران خمیس در حال اجراست.

این طرح در سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از موفق ترین طرح های حفاظتی کشور، و در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شد.

محل تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی بهمن ۱۳۹۰ با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر طبیعی به ثبت ملی رسید.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از