حالت تاریک

امروز : دوشنبه, 1402/09/20 | 2023/12/11

Logo

به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی منتشر شد ؛

بیانیه مجمع دانشگاهیان؛ لزوم تشکیل اتاق‌های فکر

بیانیه مجمع دانشگاهیان؛ لزوم تشکیل اتاق‌های فکر

در بیانیه مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی، بر راه‌اندازی اتاق‌های فکر و هیئت‌های اندیشه‌ورز به منظور حل نظام مسائل کشور تاکید شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی، در بیانیه شماره ۱۷ خود به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید ضمن تقدیر از عملکرد دو ساله دولت در حوزه‌های مختلف با بیان نکاتی تأکید کرده است: نظام مسائل ایران، مستلزم راه‌اندازی اتاق‌های فکر و هیئت‌های اندیشه‌ورز است که در صدر آن اهمیت تقویت نظام علمی و فناوری کشور ضروری می‌نماید.

 

در این بیانیه خطاب به دانشگاهیان و دولت آمده است:

 

آغاز سال تحصیلی جدید همزمان با ایام ماه ربیع، برای ملت ایران نویدبخش فرصتی نوین در جهت کسب معرفت و تعالی روحی و معنوی است. مردم انقلابی در این سال‌های پر فتنه و سخت، با تمام باورمندی، اخلاص و مجاهده مسیر پیشرفت را پیموده و تا رسیدن به نصاب قدرت و تمدن فاصله چندانی ندارد؛ آنچنان که مقام معظم رهبری با نگاه بصیرت‌آفرین و اندیشه روشن و آسمانی فرمودند: «ما از بخش زیادی از مسیر با وجود شیب‌ تند عبور کرده و به قله‌ها نزدیک شده‌ایم. بنابراین امروز روز خسته شدن و نا امیدی نیست بلکه روز شوق و امید و حرکت است و مسئولان کشور باید با این روحیه حرکت کنند» و این تکلیف سنگینی بر دوش همه ماست که لحظه ای از پای ننشینیم و با اعتقاد و اخلاص آرمان‌های انقلابی خود را که با خون سرخ ده‌ها هزار شهید گلگون‌کفن آبیاری شده است تا حصول نتیجه کامل تعقیب کنیم.

 

در طول یک سال اخیر شعله‌های سوزان فتنه از زمین و آسمان این کشور برخاست و با اسم رمز «زن، زندگی، آزادی»، جریان ضد میهن و مخالف اسلام و انقلاب، با تمام قامت و توان به میدان منازعه و براندازی شتافت با این امید خام و خیال واهی که پایان جمهوری اسلامی را رقم خواهد زدو متعاقب آن مجددا دست‌های استعمار و استکبار را بر سرنوشت این مردم مظلوم حاکم خواهد ساخت.

 

در این تکاپوی امنیتی سیاسی فرهنگی (که بیش از ۵۰ سرویس جاسوسی بین المللی به هم‌پیمانی هم برخاسته بودند) تمام ظرفیت‌های رسانه‌ای داخلی و خارجی به‌کار گرفته شده تا با عاملیت جمعیت محدودی از هنرمندان، شبه‌روشنفکران، روزنامه‌نویسان و سیاسی کاران (چه آگاهانه و چه ناآگاهانه)، زخمی کاری بر بدن رویین‌تن این کشور انقلابی وارد آورند و در جنگ هزار خنجر که شناخت‌ها و نگاه‌ها را هدف گرفته است، تلاش چهل و چند ساله انقلاب ایران را ناکام و ابتر بگذارند. اما این اراده خداست که بر هر چیز غلبه دارد و این وعده نصرت و یاری الهی در مسیر اهل ایمان است که همواره محقق می‌شود.

 

پس یکبار دیگر دست قدرت خدا از آستین مردمان غیور و اجتماعات ولایت‌مدار این سرزمین بیرون آمد و با ندای یا حسین، نیشخندهای جبهه کفر را به خودشان برگرداند. اجتماعات عظیم مردم ایران در ایام محرم و سفر که بارزترین آن در هیئت‌ها و دسته‌روی‌ها، پیاده‌روی اربعین در عراق، اجتماع عظیم جاماندگان اربعین در تهران و همه شهرها و در نهایت در سالروز شهادت حضرت شمس‌الشموس در حرم مطهر رضوی نمایان شد به همه بدخواهان این پیام را داد که ایران به سمت قله‌ها راه می‌پیماید و در این مبارزه جدی است و هرگز نقشه و جدول دشمن را کامل نخواهد کرد.

 

و اما روی سخن با مسئولان و مدیران کشورعموم صاحب‌نظران منصف و متخصص، در ارزیابی عملکرد دوساله دولت انقلابی سیزدهم، از تلاش‌ها و تدابیر شبانه‌روزی این فرزندان میهن زبان به تمجید و تحسین گشوده‌ و بر سیاست‌ورزی خردورزانه این دولت صحه می‌گذارند که توانسته در روابط بین‌الملل، سیاست داخلی و خارجی، ایران را از دو قطبی کاذب برجام یا جنگ نجات دهد و با فرار از شرطی‌سازی مذاکراتی، با توسعه روابط سیاسی اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه و با پیوستن به دو پیمان بزرگ جهانی (شانگهای و بریکس) بدون تن دادن به زیاده‌خواهی‌های آمریکا، منابع ارزی بسیاری را در کشورهای مختلف آزاد کرده و در اختیار قرار دهد. گرچه هنوز اثرات این فعل و انفعالات اقتصادی سیاسی در سفره مردم به نحو واضح و سریعی نمایان نشده اما بی‌تردید در میان‌مدت کارکردهای مفید آن در مهار تورم و عبور از رکود نمایان خواهد شد.

 

ضمن آنکه باید بپذیریم جاماندگی‌های گذشته که حاصل کم‌کاری، بطالت و نگاه واداده به غرب توسط دولتمردان سابق است، آنچنان چاه‌های عمیقی بر سر راه پیشرفت این کشور ایجاد کرده که باید تا مدت‌ها به ترمیم و التیام آن پرداخت و صد البته نباید اجازه داد تحرکات اغواگر برخی رسانه‌های وابسته، حجم فجایع قبلی را از خاطر ملت محو کند.اما این همه نمی‌تواند مجوز و حجتی باشد که از نقد سازنده دولت محترم، شانه خالی کنیم و ناصحانه برخی محورهای نیاز به بازسازی انقلابی را یادآور نشویم. کماکان، «اقتصاد» مسئله اصلی و محوری کشور است و دولتمردان در کنار سایر قوا باید با جد و جهد و با برنامه‌های روشن‌تر و با دستیابی به الگوی کارآمد حکمرانی اقتصادی نسبت به حل و فصل بحران‌های اقتصادی از جمله تورم و کاهش ارزش پول ملی بکوشند.

 

موضوعات گوناگونی در مانیتور اقتصادی کشور در حال چشمک‌زدن است که در نیمه دوم عمر دولت باید به صورت ضرب‌الاجلی برای آن فکر و تدبیر کرد. مواردی نظیر: حرکت غیر موثر نظام بانکی در مسیر رشد تولید وسرمایه گذاری تورم زا، ناکامی ومدیریت ضعیف در تولید مسکن‌، مشکلات نظام مالیاتی و عدم شفافیت مالی، کندی در فقرزدایی و رفع محرومیت‌ها، عدم ساماندهی جدی شرکت‌های دولتی و کندی درخصوصی‌سازی و مولد‌سازی دارایی‌ها، اشتغال و راه‌اندازی بنگاه‌های نیمه‌کاره، لزوم اتمام پروژه‌های عمرانی و توسعه زیرساخت‌ها، دانش‌بنیان‌ها و فناوری‌های اقتصادی، لزوم توسعه حمل ونقل بر اساس یک طرح جامع ونیاز محور و تقویت ترانزیت بین‌الملل، نوسازی ناوگان حمل ونقل زمینی و هوایی.

 

متاسفانه با وجود تأکید مسئولان عالی نظام هنوز غالب دستگاه‌های اجرایی تن به برنامه‌ریزی و تعامل جدی با مراکز علمی جهت تعریف نیاز‌های مهم کشور در قالب طرح‌های کلان ملی و واگذاری آنها به دانشگاه‌ها نداده‌اند. همه این موارد در کنار فهرست‌های دیگر در نظام مسائل ایران، مستلزم راه‌اندازی اتاق‌های فکر و هیئت‌های اندیشه‌ورز است که در صدر آن اهمیت تقویت نظام علمی و فناوری کشور ضروری می‌نماید.

 

دولت محترم باید بیش از پیش به وضعیت دانشگاه ها و مدارس و تقویت وزارت علوم و آموزش و پرورش همت گمارد. وضعیت شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرهنگستان‌ها، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و تمامی نهادهای دولتی و خصوصی مرتبط با حوزه علم و فناوری، باید در رأس توجهات حاکمیت باشد.

 

حل و فصل و ترمیم ساختارها، انتصاب مدیران کارآمد و علمی، حمایت از نیروی انسانی و به‌کارگیری نخبگان جوان، واگذاری طرح های مهم با بودجه مناسب به دانشگاه‌ها ازجمله مواردی است که هیأت دولت و در رأس آن رئیس جمهور محترم باید نسبت به آن دغدغه بیشتر و مؤثرتری نشان دهند.

 

در خاتمه امیدواریم مناسبات سیاسی و فرهنگی کشور در پیوستار با کارآمدی و ارتقاء امید در چند ماهه پیش‌رو جوری رقم خورد که ملت شریف ایران بیش از پیش طعم شیرین پیشرفت و آرامش را بچشند و با مشارکت حداکثری در انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی بار دیگر دشمنان این سرزمین را به یأس و ناکامی بکشانند.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از